Futbol Hakemlerinin Yeni Kadın Başkanı: Lale Orta

Türkiye Futbol Federasyonu yaptığı bir açıklama ile, Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanlığına Lale Orta’nın getirildiğini açıkladı.
Lale Orta, Merkez Hakem Kurulu’nun başına geçen ilk kadın olması sebebiyle Türk futbolu için önemli bir adım oldu.

Başarılarıyla dikkat çeken Orta, daha önce de futbol camiası için de çok dikkat çeken bir isim olarak yer alıyordu. Lale Orta ülkemizin ilk kadın futbol antrenörü ve ilk kadın futbol hakemi olmasının yanısıra uzun yıllar erkek liglerinde başarı ile futbol hakemliği yaptı. Profesyonel ve amatör 1500 üzerinde maç da aktif rol aldı. 2000 yılında ise Türkiye’nin ilk kadın futbol doktoru unvanını almaya hak kazandı. FIFA kokartlı ilk Türk kadın hakemlerden Orta, 60 uluslararası maç yönetmiştir.
Futbolda kıran kırana devam eden şampiyonluk ve kümede kalma mücadeleleri ile birlikte hakem kararları en çok eleştirilen konu. Yeni MHK başkanının işi bu nedenle hiçte kolay değil.

TFF’NİN KONU İÇİN AÇIKLAMASI

“Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu bugün gerçekleştirdiği toplantıda aldığı kararla; Merkez Hakem Kurulu Başkanlığı’na Prof. Dr. Lale Orta’yı getirmiştir.”

Açıklamada Türk futbolu için iyi dileklerde bulunuldu

Türkiye’nin ilk kadın futbol antrenörü, ilk kadın futbol hakemi ve FIFA kokartlı ilk kadın hakemlerden biri olan Prof. Dr. Lale Orta başkanlığında göreve başlayacak olan MHK’nın; futbola değer katarak Türk futbolunu uluslararası alanda daha yüksek seviyelere getirmek için üzerine düşen sorumlulukları yerine getireceğine inanıyor, yeni MHK Başkanı ve üyelerine görevlerinde başarılar diliyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir