Estetik Yapılmalı Mı?

Giderek değişen güzellik algısı nedeniyle, estetik operasyonları git gide popülerleşiyor. Türkiye’de en çok tercih edilen, burun estetiği. Peki bu ameliyatlar yapıl yoksa her şeye rağmen doğallıktan yana mı olmalıyız?

Estetik operasyonları son yıllarda giderek yayılan bir akım halini aldı. Operasyonlar insanları mutlu ediyor, sosyal becerilerini ve iş başarılarını artırıyor. Yapılan araştırmalarda insanların özgüvenlerini pekiştirdiği ortaya çıkmış.  Peki doğallık ne olacak?

Doğallığı ısrarla savunanlar karşı çıkıyorlar.Çünkü mükemmeliyet algısı insanları tek tipleştiriyor.Gerilmiş yanaklar,silikon dudaklar, kalkık burunlar kusursuz olsa dahi doğallığın yerini alamıyor.

“Ben kesinlikle doğallıktan yanayım. İnsan küçük kusurlarıyla yaşamayı öğrenmeli. Ancak çok büyük şekil bozukluklarında çözüm olabilir.”

”Eğer sağlıkla ilgili bir problem varsa estetik zorunlu olabilir. Ama sırf beğeni yüzünden yapılmasına karşıyım. Hayatta mutlu olmak için değiştiremeyeceğimiz şeyler de olacak bazen, o yüzden keyfi davranılmamalı, duruma alışmaya çalışılmalı diye düşünüyorum.”

“Doğru ve yerinde yapılmış estetiğe “evet” diyorum, yani görüntü hoş olmalı. Eğer sonuç güzel gözüküyorsa, neden olmasın ki?”

Uzmanlar fiziksel ve ruhsal gelişimini tamamlamamış yaş gruplarına estetik operasyon yapmayı doğru bulmuyor. Fakat gençleri aynı sepete koymayı tümüne karşı olmayı da doğru bulmuyorlar. Bazı durumlarda ameliyatla gencin özgüvenini pekiştirerek sosyal hayatında olumlu sonuçlar almasının mümkün olacağını belirtiyorlar.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir