“Düşük Yapmak” ASLA Kadının Suçu Değil….

Düşükler düşüldüğünden daha yaygındır. Hamile kadınların yaklaşık  % 10 – 15’i düşük yapabilir. Üzgün anneler, kendi suçları olmadığı halde kendilerini suçlayabilir. Doğuma kadar bebeği güvende tutamamanın getirdiği utanç, üzüntü ve hayal kırıklığı yeryüzünde ki tüm annelerin yaşadıklarıdır. Tün diğer anneler gibi basının yakından tanıdığı ünlü annelerde bu şanssız durumla karşı karşıya kalmışlardır. Ünlüler düşüklerde yaşadıkları kendi deneyimlerini paylaşarak bu konuyu biaz da olsa değiştirmeye çalışıyorlar.

Bizler  The Elif ailesi olarak kadınların bir düşük yaşaması onların yeterince iyi olmadığı anlamına gelmediğini bir kez daha vurgulamak için ünlülerin hikayelerini, yaşadıklarını sizler için toparladık.

Meghan Markle

Meghan, Temmuz 2020 de oğlu Archie’nin bezini değiştirirken o an “keskin bir kramp” hissettiğini söyledi. Bu olay yaşanırken ilk çocuğunu kucağına aldığında karnında ki bebeğini kaybettiğini biliyordu. Kaybının acısını yaşarken, gebe her 100 kadından 10 ile 20 arası kadının düşük yaptığını öğrendi ve iyileşmeye başlamanın tek yolunun önce “İyi misin?” diye sormak olduğunu fark etti.

Chrissy Teigen

Chrissy, ölü doğan oğlu Jack ile vedası için ve neden o an için fotoğraf çekilmesi gerektiğini anlatan yürekleri sızlatan bir makale yazdı. Koridorun sonunda kocasını öptüğünü hatırlaması gerektiği gibi, anı sonsuza dek unutmaması gerekiyordu. Ve hikayeyi paylaştı çünkü bunu yaşayan insanlar olduğunu biliyordu ve o hikayesiyle ilişki kurabiliyordu.

Beyoncé

Beyoncé, bir belgeselde ve  Oprah ile 2013’te yaptığı röportajında Blue Ivy ile hamile kalmadan önce düşük yaptığından bahsetti. Hikayesini paylaşmayı seçmesinin nedeni, bunun hayatının büyük bir parçası olması ve bu durumda birçok çift olduğunu bilmesiydi. Onlarda aynı deneyimi yaşamıştı. O zaman yaşadıklarının hayatının en zor durumu olduğunu itiraf etti.

Celine Dion

Céline Dion 6 kez tüp bebek denemesine katlandı ve mucize ikizlerini Dünya’ya getirmeden önce o da düşük yaptı.  Ama pes etmediler ve ilk oğullarına kardeş sağlayabildiler.

Nicole Kidman

Tom Cruise ve Nicole Kidman evlendikleri ilk dakikadan itibaren bebek sahibi olmak istedi . Ancak Kidman, 23 yaşındayken bir bebeğini kaybetti ve  Tom Cruise ile evliliğinin sonunda ise düşük yaptı. Bu onun için inanılmaz derecede travmatikti ve kederini paylaştı. Bugün, biri taşıyıcı annelik yoluyla Keith Urban’dan 2 evlatlık ve 2 çocuğu var.

Pink

Pink, “Happy” adlı şarkısının sözlerinde bir çok konu hakkında açıklama aparken, aynı zamanda 17 yaşında yaşadığı ilk düşüğünü de yazdı . Gençken, vücudunun kırıldığı için vücudundan nefret ediyormuş gibi hissettiğinden ve yapması gerekeni yaptığını düşünmedi. O zamandan beri birkaç düşük daha yaptı ve “neden utandığınız, gerçekte kim olduğunuz ve acı verici şeyler hakkında konuşmanın önemli olduğunu” düşündüğünü açıkladı.

Whitney Houston

Whitney Houston , Bodyguard filminin çekimleri sırasında düşük yaptığına dair söylentiyi  doğruladı. 1993’te Barbara Walters ile yaptığı bir röportajda, bunun çok hem duygusal hem de fiziksel olarak çok acı verici olduğunu açıkladı. Olaydan sonra ertesi gün sete geri dönmüş ve her şey bitmişti. Ama bir yıl sonra Bobbi Kristina’ya sahip oldu, bu yüzden kendisini adeta kutsanmış hissettiğini söyledi.

Christina Perri

Bu yılın başlarında, “Bin Yıl” şarkısının bestecisi ve seslendireni,  de düşük yaptığını duyurdu. Kendi üzücü deneyimini paylaşarak düşükle ilgili hikayeleri ve bu yarayı değiştirmeye yardımcı olmayı umduğunu yazdı. Çok üzüldüğünü ama utanmadığını da sözlerine ekledi ve aynı durumda olan mesaj gönderdi.

Gwyneth Paltrow

Aktris üçüncü çocuğuna hamile olduğu sırada düşük yaptı. Çocukları ondan her zaman bebek sahibi olmasını istiyor. Ama üçüncüsüne hamileyken gerçekten kötü bir deneyim yaşadı. Bu kez işler yolunda gitmedi ve neredeyse ölüyordu. Ama işin iyi yanı, sahip olduğu 2 çocuğuyla şimdiye kadarki en şanslı anne olduğunu biliyor.

Gabrielle Union

O’nun da anılarında kısırlıkla mücadele ve düşükler vardır. 8 veya 9 düşük yaptığını yazdı. 3 yıl boyunca vücudunun hamile kalmaya mahkum olduğunu hissettiğinden bahsetti. Ancak sadece 2 yıl önce, taşıyıcı annelik yoluyla doğan güzel bir kızı oldu.

Courteney Cox

Friends’teki Monica karakteri gibi, Courteney Cox da doğurganlık sorunları ile karşı karşıya kaldı. Kızını doğurmadan önce çok sayıda düşük yaptı.  Hamile olma kararı oldukça kolay alınır ama bebeği tutmanın zor olduğunu söylüyor. Düşüklerinden biri, Rachel karakterinin sitcom’da doğum yapmasından hemen önce meydana geldiğinde, işini yapmaya ve insanları tekrar güldürmeye dönmesinin çok zor olduğunu anlattı.

Brooke Shields

Aktris, Kurbağa Kermit ile bir performans için sahneye çıkmadan hemen önce düşük yapacağını öğrenmiş ve anılarında bu deneyimi yazmıştır.

Lindsay Lohan

Belgesel serisi film çekimleri sırasında düşük yaptı.  Aslında hareket edemiyordu ve hastaydı. Bu onu zihinsel olarak mahvetti.

Halsey

Yaptığı düşüğe gerçekte neyin sebep olduğundan emin olmasa da, bunun için kendini sorumlu tuttuğunu söyledi. Bunun nedeni ise, bunun sadece yaşadığı yaşam tarzı yüzünden olduğunu düşünmesiydi. Fazla çalışıyordu, kansızdı ve bayılma nöbetlerinden muzdaripti. Vücudu sağlıklı da değildi.

Mariah Carey

Mariah Carey’nin Nick Cannon ile ilk hamileliği düşükle sona erdi. Haberi arkadaşlarına ve ailelerine vermeye hazırlandıkları sırada artık hamile olmadığını öğrendiler. İkisini de sarstı ve gerçekten karanlık ve zor bir dönem oldu. O sırada bunun hakkında kimseyle konuşamadı.

Ünlülerin hikayelerinden ne çıkarabiliriz

Bu hikayelerden, herhangi bir kadının kendi hatası olmaksızın düşük yapabileceğini görebiliriz. Bu tür deneyimlerin hala birinin başına gelmesi üzücü bir şey olsa da, gelecekteki gebeliklerde dünyaya bir çocuk ya da daha fazlasını getirebileceği umuduna sahip olmak için nedenler hiçbir zaman tükenmez.

Siz yada bir tanıdığınız düşük yaşadınız mı? Hikayenizi ve bu makaleyi onlarla paylaşın, böylece hayatınızdaki kadınlar da yalnız olmadıklarını bilsinler.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir