Yeni Normalde Hamile Kuralları

Artık hiç bir şey eskisi gibi olmayacak. Buna üzülsek mi sevinsek mi bilemiyoruz ancak geçişlerin önem arz ettiğinin de farkındayız.

Daha önce yaptıklarımızın bir kısmı belki de hiçbiri hayatımızda olmayacak. Karantina süreci içinde aldığımız önlemler kadar olmasa da bu önlemlere yakın bazı kuralları bundan sonra ki yaşantımızın bir parçası yapacağımız kesinlik kazandı. Bu dönem içinde bebek bekleyenler için kuşkusuz bu süreç daha da dikkatli olmak adına çok önemli. Bilinmeyen içinde sağlıklı bir doğum süreci kuşkusuz anne adaylarına daha büyük sorumluluklar yüklüyor.

Bu dönem içinde anne adaylarının özellikle  dikkat etmesi gerekenler listesini kısaca ortaya koymaya çalıştık.

Öncelikle sosyal mesafenize çok dikkat edin. Bu mesafeye çok az kişiyi almanız hasta olma riskinizi emin olun çok azaltacaktır.

Maskenizi hamileliğiniz boyunca takmaya devam edin. Vazgeçmeyin. Bulunduğunuz ortamda sizden başka takan olmasa da siz mutlaka maskeli olun. Dış ortamlarda ise maske kusursuz bir aksesuarınız olsun. İnanın maskeli de çok güzelsiniz.

Çok kalabalık az kalabalık demeden bu ortamlardan kesinlikle uzak durun. Bu gibi ortamlarda sosyal mesafenizi koruyamaz ve maskeli olsanız dahi risk altına girersiniz. Aile ziyaretleriniz çok önemli biliyoruz ancak bebeğiniz ve siz çok daha önemlisiniz bu gibi ekstra durumları erteleyin ve kesinlikle maskeli olun.

Kapalı havalandırma sistemlerinin çalıştığı ortamlarda (avm, uçak, otobüs vb.) çok mecbur kalmadıkça bulunmayın.

Toplu yemek yenen restoranlara gitmeyin hele açık büfe sistemi ile çalışan mekanlardan kesinlikle uzak durun.

Aile içi, kişisel veya iş görüşmelerinizi olabildiğince erteleyin. İnanın dijital ortamlar bunun için çok da uygun koşullar sağlıyor.

Yapılması mümkün olan işleri olabildiğince elektronik yoldan ve sosyal medya aracılığıyla ile yapın, kişiler arası teması maksimum düzeyde azaltın.

Toplu taşıma araçlarını kullanımını mümkünse çok çok aza indirin.

Tüm önlemelerinizi aldıktan sonra sağlıklı yaşamaya, beslenmeye ve uygun seviyede spor yapmaya devam edin.

Doktorlarınızın önerdiği tavsiyelere uyun, uygulayın ve düzenli kontrollerinizi güvenliğinizi alarak ihmal etmeyin.

Gebelik sırasında ve daha sonrasında ki lohusalık süresince de olabildiğince fazla insan ile teması azaltın.

Mutlaka bol sıvı almayı alışkanlık edinin.

Sağlıklı mutlu günler sizinle olsun…

Covid-19 hamilelik, korona zamanı hamilelik, korona sonrası hamilelik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.