Venedik Gezilecek Yerler Listesi | En Popüler 20 Yer!

Venedik gezilecek yerler blog

Venedik gezilecek bölgeler yazısında, Avrupa’nın en sıradışı seyahat noktalarından, İtalya’nın gezinsel kenti Venedik’te gezilecek bölgeler hakkında birçok detaylı data ve fotoğraf yer ediniyor. Yazı süresince şehirde gezip görmeniz ihtiyaç duyulan en mühim 20 nokta hakkında detaylı bilgiler paylaşacağım. Yazı sonunda ise Venedik gezilecek bölgeler haritası ile Venedik gezilecek bölgeler videosunu bulabilirsiniz.

Venedik Gezilecek Bölgeler Sıralaması

Olağan dışı karnavalları ile eğlence tutkunlarını, duygusal atmosferiyle âşıkları kendisine fanatik bırakan Venedik, İtalya turu kapsamında görülebilecek en güzel şehirlerden. Lagünler üstüne kurulu olması sebebiyle eşine ender rastlanabilecek bir planlamaya haiz şehir, hem de paha biçilemeyecek kadar kıymetli kültürel birikimi bünyesinde barındırıyor. Ulaşımın ağırlıklı olarak kanallar aracılığyla sağlandığı Venedik gezilecek bölgeler olarak konuklarına varlıklı koleksiyonlara haiz müzeler, mimari güzellikleriyle göz kamaştıran dini yapılar ve saraylar ile günün her saati canlı meydanlar sunuyor.

Eğer Venedik’te kalacağınız otelinizi kendiniz seçecekseniz Venedik’te nerede kalınır? başlıklı yazımı ne olursa olsun okumanızı tavsiye ederim. Yazı süresince son Venedik seyahatimde konaklayıp memnun kaldığım 3★  Hotel Fontana başta olmak suretiyle 3★ Hotel Ala, 4★ Hotel Principe, 5★ Hotel Danieli şeklinde şehirdeki en popüler otelleri inceleyebilirsiniz.

Ülkemizden direkt tayyare seferlerinden yararlanarak, öteki İtalyan şehirlerinden ise yüksek süratli trenle seyahat yaparak rahatça ulaşabileceğiniz Venedik için bir çok kimse 2 günlük bir süreyi kafi görüyor. Bu süre merkezdeki birçok yeri gezip görmeye kafi olsa da eğer Murano ve Burano Adaları’na da gitmek istiyorsanız 1-2 gün daha seyahat programınıza ekleyebilirsiniz.

1. San Marco Meydanı (Piazza San Marco)

Venedik gezilecek yerler san marco meydanı

Venedik gezilecek bölgeler sıralamasında sizlere ilk anlatacağım mekân, kentin zamanı süresince siyasal ve dini olayların merkezinde yer almış, günümüzde toplumsal yaşamın en canlı olduğu noktaların başlangıcında gelen San Marco Meydanı. Yıl içinde oldukça sayıda kültürel organizasyona ev sahipliği meydana getiren meydan, Ayasofya dikkate alınarak inşa edilmiş San Marco Bazilikası ve bünyesinde arkeoloji müzesini de barındıran Correr başta olmak suretiyle görülmeye kıymet yapılarla çevrilmiş durumda.

Ek olarak soluklanmak ve karnını doyurmak isteyenler için zamanı alanda Grancaffe Quadri, Caffe Florian şeklinde mekânlar etkinlik gösteriyor. Yalnız kentin en lüks otellerinin ve mağazalarının çevresinde toplandığı meydan, su seviyesinin yükseldiği Ekim-Mart içinde dönem dönem ziyarete kapatılabiliyor.

2. San Marco Bazilikası (Basilica di San Marco)

Venedik gezilecek yerler san marco bazilikası

Kubbesinde bulunan yaldızlı Bizans mozaikleri sebebiyle “Altınların Kilisesi” adıyla da tanınan San Marco Bazilikası, ilk olarak devrin kent yöneticisinin talimatıyla kendine tahsis edilen sarayın bahçesine 828 senesinde inşa edilmiş. İskenderiye’den getirilen Aziz Mark’ın naaşının ve eşyalarının yerleştirildiği kilise ilkin 832, peşinden 976 yıllarında tekrardan yapım süreci geçirmiş.

Konuklarına etkisinde bırakan şehir manzarasını izleyebilme fırsatı veren dini yapı, günümüze ulaşan ayrıntılarını ise büyük oranda 11. yüzyılda meydana gelen emek harcamalar sonucunda elde etmiş. Bizans usulü mimari özelliklerin Gothic detaylarla zenginleştirildiği yapıya zenginlik katan aslolan vaka, İstanbul’u yağmalayan Haçlı ordusunun başta Tetrark ve Aziz Mark’ın Atları olmak suretiyle pek oldukça heykeli, süslemeyi, mozaiği ve mermeri bazilikaya getirmesi olmuş. Sadece getirilen heykeller sonradan zarar görmemeleri için San Marco Müzesi’ne taşınmış.

Adres: Piazza San Marco, 328, 30100 VeneziaZiyaret Saatleri: 09.30-17.00Web: basilicasanmarco.it

3. Dükler Sarayı (Palazzo Ducale)

venedik Palazzo Ducale

Görkemiyle kente denizden gelenlerin ilk dikkatini çeken yapı olan Dükler Sarayı, Venedik Cumhuriyeti’nin yönetim merkezi olarak 9. yüzyılda inşa edilmiş. Ruskin’in “Dünyanın merkezindeki yapı” yakıştırmasını yapmış olduğu saray görkeminin aslolan kaynağını ise 1309-1424 yılları aralığında meydana gelen genişletme çalışmalarından alıyor.

Yapı ilk başta Gotik unsurlar ön planda tutularak inşa edilse de zaman içinde bu kısımlar yerlerini Neo-Klasik detaylara bırakmış. Sadece 16. yüzyılda gerçekleşen yangın esnasında sarayda ciddi hasar oluşunca, yapı yenileme sürecine alınmış ve değişen bu kısımlar aslına uygun olarak Gotik stile çevrilmiş. Cumhuriyetin görkemini ve üstünlüğünü vurgulaması amaçlanan saraydaki gezintinize, taç giyme törenlerinin yapıldığı Dev Merdivenler’den başlayabilirsiniz.

Arkasından içeriye girip Tintoretto’nun “Aden” ve “Collegiate” isminde başyapıtları ile vatana ihanet eden düklerin tasvir edilmiş olduğu Sala del Maggior Consiglio’yu inceleyebilirsiniz. Eğer “Dükler Turu” yada “Sırlara Seyahat” isimleriyle anılan rehberli gezintilere katılırsanız, 75 dakikalık tur esnasında düklerin odalarını, engizisyona ayrılan bölümleri, toplantı salonlarını görme fırsatı yakalayabilirsiniz.

Adres: Piazza San Marco, 1, 30124 VeneziaZiyaret Saatleri: 08.30-19.00Giriş Tutarı: 20 EuroWeb: palazzoducale.visitmuve.it/en

4. Büyük Kanal (Canal Grande)

büyük kanal venedik

Venedik’in zamanı bölgesinin ortasından bir “S” harfi çizerek ilerleyen Büyük Kanal, üstünde yoğun bir su trafiğini, çevresinde ise birbirinden güzel pek oldukça zamanı yapıyı barındırıyor. Saint Mark Basin ile Santa Lucia Tren Garı içinde uzanan su hattı 3.800 metre uzunluğa, ortalama 5 metre derinliğe ve averaj 90 metre genişliğe haiz.

Yoğun trafiği engellememesi için kanal üstüne uzun süre köprü inşa edilmemiş. 16. yüzyıla gelindiğindeyse bir yarışma sonucunda Ponte di Rialto inşa ettirilmiş. İlerleyen dönemlerde kanal üstüne bu köprüye ek olarak ilkin Ponte delgi Scalzi, Ponte dell-Accademia ve son olarak 2008 senesinde Ponte della Canstituzione yapılmış. Başta Gotik stilli Ca’ d’Oro ile barok seçimi Santa Maria di Nazareth Kilisesi ve Santa Maria della Salute Bazilikası olmak suretiyle çevresinde değişik mimari anlayışla inşa edilmiş oldukça sayıda evin, sarayın ve dini yapının sıralandığı kanalı dolaşmak için gondol turlarına katılabilir, deniz otobüsüne yada su taksisine binebilir, hususi bot kiralayabilirsiniz.

Eğer Eylül ayında kentte olursanız, kanalın görkemli geçmişine ışık tutan ve geleneksel kürek yarışlarının yapıldığı Regata Storica’yı seyredebilirsiniz.

5. Rialto Köprüsü (Ponte di Rialto)

Venedik gezilecek yerler rialto köprüsü

Büyük Kanal üstünde bulunan geçiş yollarının en eskisi olan Rialto Köprüsü, 16. yüzyılda inşası için düzenlenen yarışmayı Sansovino, Palladio ve Michelangelo şeklinde meşhur adların arasından sıyrılarak kazanmayı başaran Antonio de Ponte’nin imzasını taşıyor. San Polo ile San Marco’yu birbirine bağlayan köprünün inşa süreci aslen 1181’e kadar uzanıyor. Sadece aynı noktada aynı adla inşa edilen bu yapıların hiçbiri yangın sebebiyle uzun süre kullanılamamış.

Büyük Kanal’ın fotoğrafının çekilebileceği en güzel yerlerden birisi olduğu ve üstünde hediyelik eşyadan mücevhere kadar pek oldukça ürünü bulunduran varlıklı alışveriş olanaklarını barındırdığı için köprü gezginlerin Venedik gezilecek bölgeler listelerini vazgeçilmezi konumunda.

Adres: Sestiere San Polo, 30125 Venezia

6. Santa Maria della Salute Bazilikası

venedik Santa Maria della Salute Bazilikası

Dorsoduro’nun Büyük Kanal’a bakan kısmında yer edinen Santa Maria della Salute Bazilikası, kenti veba salgınından kurtardığına inanılan Hz. Meryem adına 1687’de inşa edilmiş. Venedik Senatosu’nun açmış olduğu yarışmayı kazanan Baldassare Longhena tarafınca yapımı üstlenilen dini yapı bundan dolayı Veba Kiliseleri’nden birisi olarak anılıyor.

Kentte öncüsü olduğu Barok tarza sadık kalan Longhena, yapının mihrabını ve kubbesini inşa ederken Bizans ile Yahudi binalarının mimari özelliklerinden esinlenmiş. Sadece mimar projenin bitmesine 5 yıl kala ölünce bazilikayı tamamlama görevi Vincenzo Scamozzi’ye verilmiş. Her yıl 21 Kasım tarihinde düzenlenen Bakire Yortusu dâhilinde San Marco’dan başlamış olan bir geçit töreninin düzenlenmiş olduğu dini yapı, salgından kurtulmayı başaran Titiano’nun 12 tablosuna ev sahipliği yapıyor. Bu eserlere ek olarak ek olarak bazilikayı ziyaretinizde Palma Il Gioane şeklinde adların de çalışmalarını görebilirsiniz.

Adres: Dorsoduro, 1, 30123 VeneziaZiyaret Saatleri: 09.30-17.30Web: basilicasalutevenezia.it/

7. Aziz Mark’ın Çan Kulesi (Campanile di San Marco)

Venedik gezilecek yerler aziz mark'ın çan kulesi

99 metre yüksekliğe haiz Aziz Mark’ın Çan Kulesi, ilk olarak 9. yüzyılda inşa edilmiş. Sadece değişik dönemlerde yangın ve zelzele şeklinde felaketler yaşayınca yapı, 16. yüzyıla kadar birçok kere tekrardan inşa süreçlerine girmiş. Aynı yüzyıldaki son süreç esnasında günümüzde gezginler içinde popüler olmasını elde eden mimari özelliklerini kazanan çan kulesi, 1902 senesinde tamamen çökse de 1912’de aslına uygun olarak yenilenmiş.

Üstünde değişik amaçlara hizmet eden 5 çanın bulunmuş olduğu kulede Marangona günün başlangıç ve bitişini, Trottiera meclis üyelerinin acil etmesi icap ettiğini, Mezza Terza senatonun toplanacağını, Malefizio ise infazları duyuruyormuş. Zamanınız var ise kulenin seyir kısmına çıkıp, enfes şehir manzarasının tadını çıkarmanızı tavsiye ederim.

Adres: Piazza San Marco, 30124 VeneziaZiyaret Saatleri: 09.00-19.00Giriş Tutarı: 2 Euro (Seyir Terası)

8. Ahlar Köprüsü (Ponte dei Sospiri)

Venedik gezilecek yerler ahlar köprüsü

Birçok gezgine garip gelen adı 19. yüzyılda Lord Byron tarafınca verilen Ahlar Köprüsü, 1602 senesinde beyaz kalker taşı kullanılarak inşa edilmiş. Engizisyon mahkemesi üyelerinin vazife yapmış olduğu şehir yöneticisinin ikametgâhını Dükler Sarayı’na bağlayan yapıyı Antoni Contino tasarlamış.

Göze hoş gelen bir mimariye haiz geçidin bu şekilde bir isimle anılmasına, buradan geçerken durup son kez kente bakan bir mahkûmun iç geçirmesinin sebep olduğuna inanılıyor. Köprü hakkında ek olarak mahalli halk tarafınca benimsenmiş değişik bir inanış daha mevcut. Kentin duygusal atmosferini destekleyen bu inanışa gore eğer bir çift gün batımında köprünün altında öpüşürse aşkları ölümsüz oluyormuş.

Adres: Piazza San Marco, 1, 30100 Venezia

9. Accademia (Accademia Galerisi)

Venedik gezilecek yerler Gallerie dell accademia

Kronolojik olarak düzenlenmiş galerilerinde ziyaretçilerine Bizans döneminden Rönesans’a, Barok’tan Rokoko’ya kadar 5 yüzyıllık süreç içinde yaratılmış birçok yapıt sunan Accademia aslen fotoğraf, heykel ve mimari alanlarında eğitimler veren bir sanat okulu olarak 1750 senesinde kurulmuş. 1807’de kenti işgal eden Napolyon’un talimatıyla günümüzde faaliyette olduğu Scuola della Carita’ya taşınan okul, içindeki eserler düzenlenerek kraliyet müzesi haline getirilmiş.

Müzenin girişe yakın konumdaki 1 numaralı salonunda Jacobello Alberegno’nun Kıyamet’i ve Paolo Veneziano’nun Meryem’in Taç Giymesi adlı eseri büyük ilgi görürken, öteki salonlarda ağırlıklı olarak Bellini Ailesi’nin ürettiği tablolar sergileniyor. Kültürel tesiste ek olarak Leonardo da Vinci’nin 1490 tarihindeki meşhur çizimi Vitruvian Man’i de görebilirsiniz.

Adres: Campo della Carita, 1050, 30123 VeneziaZiyaret Saatleri: 08.15-19.15Giriş Tutarı: 15 EuroWeb: gallerieaccademia.org

10. Ca’ d’Oro (Altın Ev)

Ca d'Oro venedik

Venedik gezilecek bölgeler sıralamasında sizlere anlatacağım sıradaki mekân, Büyük Kanal kıyısındaki en heybetli yapılardan birisi sayılan Ca’ D’Oro. Devrin zenginlerinden Marino Contarini’nin hikâyesini okumuş olduğu İmparator Nero’nun Roma’daki altın evinden etkilenerek 1428-1430 yılları aralığında Bartlomeo ve Giovanni Bon’a yaptırdığı saray, tamamlanmasının peşinden dışını süsleyen altın süslemeleri yardımıyla büyük ilgi çekmiş.

Vakit içinde bu süslemelerin bir kısmı sökülürken, kalanı dönemin aşındırıcı etkilerinden nasibini almış ve daha nefes bir hale gelmiş. Yapımında Gotik üslubun Bizans’a özgü ayrıntılarla harmanlandığı iki kattan oluşan ev, son sahibi Baron Giorgio Franchetti tarafınca aslına uygun restore ettirilerek, müze haline getirilmesi şartıyla hükümete bağışlanmış. 1984’te kapılarını halka açan müzede sergilenen koleksiyonda Mantegna’nın “Aziz Sebastianus”, Vittore Carpaccio ve öğrencilerinin “Meryem’e Müjde ve Meryem’in Ölümü” tabloları ile Tiziano’nun “Venüs”, Tullio Lombardo’nun “Çifte Portre” isminde heykelleri yer ediniyor.

Adres: Fondamenta Trapolin, 3932, 30121 VeneziaZiyaret Saatleri: 08.15-19.15Giriş Tutarı: 11 EuroWeb: cadoro.org

11. Ca’ Rezzonico

Ca Rezzonico venedik

Venedikli aristokratların 18. yüzyıldaki yaşam stilleri hakkında konuklarına kıymetli bilgiler aktaran Ca’ Rezzonico, kapılarını ziyarete ilk olarak 1936 senesinde açmış. Müzenin olduğu sarayın yapımı ise 1649’da Bon Ailesi’nin isteğiyle başlatılıp, sonrasında yapıyı satın alan tüccar Giambattista Rezzonico tarafınca 1958 senesinde Giorgio Massari’ye tamamlatılmış. Haziran 2011’de tekrardan faaliyete geçen müzede 18. yüzyıla özgü eşyaların yanı sıra devrin sanat anlayışını yansıtan tablolar, freskler, heykeller sergileniyor.

Adres: Dorsoduro, 3136, 30123 VeneziaZiyaret Saatleri: 10.00-18.00Giriş Tutarı: 10 EuroWeb: carezzonico.visitmuve.it/en

12. Murano Adası

Venedik gezilecek yerler murano adası

1291’de cam atölyelerinin taşınması sonucunda bu alanda Avrupa’nın en büyük üretim merkezi haline gelen Murano Adası, gezginler arasındaki popülaritesini bu sektörün yanı sıra daracık sokaklarını çevreleyen rengârenk evlerine borçlu. 6. yüzyılda Romalılar tarafınca yerleşime oluşturulan lagün adasında ziyarete Museo Vetrario’dan başlayabilirsiniz.

Cam işçiliğinin tüm ayrıntılarını öğrenebileceğiniz müzeyi gezdikten sonraysa rotanızı ilkin 7. yüzyılda inşa edilen Basilica dei Santi Maria e Donato’ya, peşinden 16. yüzyıldan kalma San Pietro Martire Kilisesi’ne çevirebilirsiniz.

Ulaşım: Fondamente Nuove’den kalkan 41 ve 42 numaralı deniz otobüsleri ile ortama 25 dakika

13. Burano Adası

Venedik gezilecek yerler burano adası

Tıpkı Murano’da olduğu şeklinde rengârenk badanalı evlerle dolu olan Burano Adası, Venedik’e özgü dantel işlemeciliğinin doğum yeri olarak tanınıyor. Leonardo da Vinci’nin satın almış olduğu işlemeyi sunağını süslemek için Milano Katedrali’nde kullanımı sonucunda ünü aniden artan geleneksel el sanatının zamanı hakkında düşünce edinmek ve iyi mi yapıldığını öğrenmek isterseniz, 1872 senesinde kurulan Scuola del Merletto’yu ziyaret edebilirsiniz.

Şehir merkezine 7 kilometre uzaklıktaki lagün adasında ek olarak zamanınız var ise San Martino Kilisesi’ni de görmenizi tavsiye ederim. Hatta Eylül ayının ortasında adada olursanız, geleneksel Burano Regatta’yı seyretme olanağı bulabilirsiniz.

Ulaşım: Murano’dan kalkan deniz otobüsleri ile 51 dakika

14. Fenice Tiyatrosu (La Fenice)

venedik'te görülecek yerler fenice tiyatrosu

İsmini mitolojik Anka kuşundan alan Fenice Tiyatrosu, San Marco’daki San Bernedetto’nun yerine ilk olarak 1792 senesinde hizmete alınmış. Sadece yapı, tıpkı adını almış olduğu kuş şeklinde zamanı süresince yangın felaketleri geçirip, her seferinde tekrardan inşa edilmiş. 1820-1839 yılları aralığında Francesco Bagnara’nın vazife yapmış olduğu, 1844’de Giuseppe Verdi’nin birçok eserinin prömiyerine ev sahipliği meydana getiren kültürel tesis, zaman içinde Venedik’in baş tiyatrosu olarak kullanılmaya başlanmış. 1989’daki son yangının peşinden tadilata alınan tiyatro salonu La Traviata oyunuyla 2004’te tekrardan kullanıma açılmış.

Adres: Campo San Fantin, 1965, 30124 VeneziaZiyaret Saatleri: 09.30-18.00Giriş Tutarı: 10 EuroWeb: teatrolafenice.it

15. Torre dell Orologio (Saat Kulesi)

Venedik gezilecek yerler saat kulesi

Mekanizmasının bulunmuş olduğu kısmı yalnız rehberli turlara katılarak görebileceğiniz Torre dell Orologio, aynı alanda daha öncesinden bulunan saat kulesinin yerine 15. yüzyılın sonlarına doğru inşa edilmiş. 1499’da yapım süreci tamamlanan ikonik yapıyı gezginlerin Venedik gezilecek bölgeler listelerine almasında, kudretli yapısının ve yüzyıllar süresince şehir yaşamının şekillenmesine destek olmasının oranı büyük.

Benzerini başka bir yerde inşa etmemeleri için yapımında çalışan işçilerin gözlerinin oyulduğuna ilişkin hikâyelerin anlatıldığı kulenin üstündeki kanatlı aslan figürü,  kentin yabancı kültürlere açık bulunduğunu vurguluyor.

Adres: Piazza San Marco, 30124 VeneziaZiyaret Saatleri: Pazartesi’den Perşembe’ye 10.00-11.00, Öteki Günler 14.00-15.00Giriş Tutarı: 12 EuroWeb: torreorologio.visitmuve.it/en

16. Correr ve Arkeoloji Müzeleri

venedik correr ve arkeoloji müzeleri

Tablo, metal para, giyim eşyası, harita ve zamanı öneme haiz doküman şeklinde değişik öğelerden oluşan varlıklı bir koleksiyona haiz Correr, bünyesindeki Arkeoloji Müzesi ile beraber gezginlere kentin geçmişi hakkında detaylı bilgiler edinme fırsatı yaratıyor.

Adını en büyük bağışçısı olan Teodoro Correr’den alan müzenin 19. yüzyılda saray olarak kullanılan ve birbirinden ihtişamlı Neo-Klasik odalardan oluşan kısmında Antonio Canova’nın hünerli ellerinde üretilen heykeller sergilenirken Venedik zamanı, donanma arşivinden elde edilmiş belgeler, mahalli festivaller ve günlük yaşam hakkında yazılar, bilimsel makaleler aracılığyla Mimar Vincenzo Scamozzi tarafınca planı çizilen Procuratie Nuove’de konuklara aktarılıyor. Kültürel tesisin geri kalanı ise Antonello da Messina, Giovanni Bellini, Alvise Vivarini, Lorenzo Lotto ve Vittore Carpaccio şeklinde Venedikli sanatçıların 16. yüzyılda ürettikleri çalışmalara ayrılmış durumda.

Adres: Piazza San Marco, 52, 30124 VeneziaZiyaret Saatleri: 10.00-19.00Giriş Tutarı: 20 EuroWeb: correr.visitmuve.it/en

17. San Zaccaria

San Zaccaria venedik

Aziz Mark Bazilikası’ndan Donanma Zamanı Müzesi’ne giden yolun ortasında yer edinen San Zaccaria Kilisesi, şehir yöneticisi Giustiniano Participazio’nun talimatıyla 9. yüzyılda yaptırılan kilisenin yerine 1444-1504 yılları arasını kapsayan 60 senelik süreçte inşa edilmiş. Vakit içinde Gotik ve Rönesans stili unsurlara mimarisi zenginleştirilen yapının derhal yanında, eskiden kent yöneticilerinin aileleri ile beraber her Paskalya’da ziyaret ettikleri bir manastır ile Aziz Athanasios ve San Tarasio şapelleri bulunuyor.

Dış kısmındaki sadeliğin iç bölümlerinde yerini varlıklı süslemelere bıraktığı kilisedeki en mühim yapıt olarak Bellini’nin imzasını taşıyan “Meryem Ana ve Çocuk İsa Azizlerle” gösteriliyor.

Adres: Campo S. Zaccaria, 4693, 30122 VeneziaZiyaret Saatleri: 10.00-18.00

18. Peggy Guggenheim Koleksiyonu

venedik Peggy Guggenheim Koleksiyonu

18. yüzyılda Lorenzo Boschetti tarafınca tasarlanan Palazzo Venier dei Leoni içinde sergilenen Peggy Guggenheim Koleksiyonu, yaşamının son 30 yılını Venedik’te geçiren Amerikalı sanatseverin toplamış olduğu eserlerden oluşuyor. Modern sanat açısından dünyanın en güzellerinden birisi olarak değerlendirilen koleksiyonun içinde Amerikalı ve Avrupalı sanatçıların kübizm, sürrealizm, soyut dışavurumculuk şeklinde akımlardan etkilenerek yarattıkları eserler bulunuyor. Picasso, Dali, Severini, Gorky, Miro ve Kandinsky heybetli koleksiyonda çalışmalarını görebileceğiniz adlardan bazıları.

Adres: Dorsoduro, 701-704, 30123 VeneziaZiyaret Saatleri: 10.00-18.00Giriş Tutarı: 16,50 EuroWeb: guggenheim-venice.it

19. Rialto Pazarları

venedik rialto market

Venedik’e özgü ürünlerin en tazelerini bulabileceğiniz Rialto Pazarları, kayıtlara gore 1097 yılından beri kentin en eski köprüsünün kuzeybatısındaki San Polo’da kuruluyor.  Bilincinde olmadan kolayca saatler geçirebileceğiniz pazarların bir kısmı sebze-meyve satışına, öteki kısmıysa Pescheria isminde balık haline ayrılmış. Çiftlik ürünlerinin satışının yapıldığı pazar Pazartesi’den Cumartesi’ye 07.30’dan 14.00’a kadar kurulurken, balık hali gene aynı vakit aralığında Salı’dan Cumartesi’ye kadar her gün etkinlik gösteriyor.

Adres: Sestiere San Polo, 30125 VeneziaZiyaret Saatleri: 07.30-14.00

20. Santa Maria dei Miracoli

venedik Santa Maria dei Miracoli

1481-1489 yılları aralığında Tullio Lombardo’nun babası Pietro ile beraber inşa etmiş olduğu Santa Maria dei Miracoli, Venedik gezilecek bölgeler listesine almanızı önereceğim son mekân. Duygusal atmosferi sebebiyle yıl içinde pek oldukça evlilik törenine ev sahipliği meydana getiren kilisenin en mühim özelliği, Venedik’te Rönesans stilli mimariyle inşa edilmiş ilk dini yapı olması. Eğer göze çarpan mermer işlemelerle süslü yapının iç kısmındaki kolonlara dikkatlice bakarsanız, Tullio Lombardo tarafınca işlenmiş melek ve denizkızı figürlerini görebilirsiniz.

Adres: Campiello dei Miracoli, 30121 Cannareggio, VeneziaZiyaret Saatleri: 10.30-16.30

Sami Altınay Venedik

Kısacası Venedik gezilecek bölgeler mevzusunda başta İtalya olmak suretiyle Avrupa’nın en güzel şehirlerinden bir tanesi. Şu ana kadar gezip gördüğüm en güzel şehirlerden olan Venedik’e fırsatınız olursa ne olursa olsun en azından birkaç gün ayırın. Şehirde gezilecek birçok parasız yer olsa da konaklama mevzusunda oldukça dikkatli olmalısınız zira burası Avrupa’nın en pahalı otel fiyatlarına haiz. Konaklama mevzusunda tüm mühim data ve tavsiyelerimi Venedik’te nerede kalınır başlıklı yazımda okuyabilirsiniz.

Venedik’te Nerede Kalınır?

Venedik gezilecek bölgeler yazısı süresince Venedik’te gezip görmeniz ihtiyaç duyulan en popüler bölgeler hakkında data ve fotoğraflar paylaşmaya çalıştım. Gelelim konaklama mevzusuna. Venedik’te konaklama yapabileceğiniz 7 temel bölge var. Bunlar: San Marco, Castello, San Polo, Santa Croce, Cannaregio, Dorsoduro ve Giudecca.

venedik'te nerede kalınır3 yıldızlı Hotel Montecarlo, şehrin tam merkezinde konaklayabileceğiniz güzel bir tesis.

Venedik’te konaklama yapabileceğiniz otel tavsiyelerine gelirsek, eğer Venedik seyahatinizde şehrin merkezinde ekonomik bir tesis arıyorsanız San Marco Meydanı’na yakın 3 yıldızlı Hotel Montecarlo ile Santa Lucia Tren İstasyonuna yakın konumdaki ekonomik Hotel Olimpia Venezia oteline göz atabilirsiniz. Tercihiz 4 yıldızlı bir tesis olursa, Büyük Kanal yakınında, Rialto Köprüsü’ne yakın Hotel L’Orologio ile 15. yüzyıldan kalma bir binada hizmet Pesaro Palace otelini tercih edebilirsiniz. Eğer Venedik gezisinde 5 yıldızlı bir otelde kalmak isterseniz de San Marco Meydanı’nın derhal tarafındaki Baglioni Hotel Luna oteli güzel bir seçenek.

Venedik’te konaklama mevzusunda detaylı bilgiler ile tüm otel tavsiyelerimi detaylarıyla Venedik’te nerede kalınır başlıklı yazımızda okuyabilirsiniz. Venedik gezilecek bölgeler yazısını elimden geldiğince detaylı tutmaya çalıştım. Venedik seyahatiniz süresince ihtiyacınız olabilecek tüm detayları Venedik seyahat rehberi başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Venedik Gezilecek Bölgeler Sıralaması

venedik gezilecek yerler haritasıVenedik gezilecek bölgeler yazısı süresince tanıttığım tüm yerlerin konumlarını Venedik gezilecek bölgeler haritasında görebilirsiniz. Büyütmek için görsele tıklayın. Haritayı Google Haritalar’da açmak için tıklayın.

Yargı devam eden Akdeniz iklimi yardımıyla senenin her periyodu gezi edilebilen bir şehir olması, Venedik’e ilginin asla azalmamasını sağlıyor. Bu şekilde olunca da fiyatlar yıl süresince Avrupa’daki pek oldukça dinlence destinasyonuna gore yüksek seviyede kalıyor. Bu durumun etkilerini Venezia Unica City Pass edinerek en aza indirebilirsiniz. Kartın en büyük özelliği, Google Maps’te hazırladığım harita vasıtasıyla konum bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz Venedik gezilecek bölgeler listesindeki mekânlara indirimli fiyatlarla giriş yapabilmenize olanak vermesi.

Venedik Gezilecek Bölgeler Videosu

Uygun Uçak ve Otobus Biletleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.