Ramazan yaklaşıyor? Peki tüp mide ameliyatı olanlar oruç tutabilir mi?

Tüp mide özetlemek gerekirse aşırı kiloluluk ameliyatı olan kişiler oruç tutabilir mi? Tüp mide ameliyatı sonrası ne süre oruç tutmaya başlanabilir sorularının yanıtları Aşırı kiloluluk ve Metabolik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Kaplan Baha Temizgönül elmaelma.com için verdi.

Op. Dr. Kaplan Baha Temizgönül, obez kişilerin oruç tutması ile ilgili şu şekilde konuştu:

“Günlük aldığımız kalori miktarını azaltmak ve hatta oruç tutmak, yüksek insülin miktarını ve insülin benzeri kanseri tetikleyen hormonların miktarını azaltmaktadır. Obez kişilerdeki insülin direncinden meydana gelen yüksek insülin düzeyleri de, bu iltihabi sürece katkıda bulunur. İnsülin seviyeleri yükseldikçe, insülin benzeri hormonlar da kanser öncüsü hücrelerin çoğalarak kansere dönüşmesine zemin hazırlar. İdeal kilomuz vücut kitle indeksimizin 18,5- 25 arasındaki halidir. Hedefimiz hayatımızı bu sağlıklı kilo aralığında geçindirmek olmalıdır. İdeal kilo vücudun verimli ve sorunsuz çalmış olduğu kilo aralığıdır. İdeal kilo aralığında olanların herhangi bir ek hastalıkları yoksa oruç tutmalarında sakınca yoktur. Aşırı kilolar sağlık sorunlarını da bununla birlikte getirmiş olduğundan, ‘Aşırı kiloluluk tüm hastalıkların anasıdır’diyebiliriz. Obez kişilerin oruç tutmadan doktorlarına danışmaları da tavsiye ediyoruz.”

TÜP MİDE AMELİYATI SONRASI ORUÇ NE ZAMAN TUTULABİLİR?

Op. Dr. Kaplan Baha Temizgönül, aşırı kiloluluk cerrahisi sonrası hastaların ilk yıl oruç tutmalarını önermediklerini, mide küçültme ameliyatı benzer şekilde ameliyatlardan bir yıl sonrasında vücudun uzun soluklu açlığa daha kolay tahammül edebildiğini söylemiş oldu ve ramazan tavsiyelerinde bulunmuş oldu:

– İftarda azca baharatlı ve azca yağlı çorbalar üzerine azca oranda ana yiyecek yiyecek,
– Hafifçe bir iftar sonrası minimum 2 ara öğün yaparak dengeli beslenmek,
– İftar ile sahur arası süreyi azca ve sık beslenerek değerlendirmek,
– Sahurda proteinden zengin ve lifli gıdalar tüketmek,
– Sahurda yumurta ve yulaf ya da kinoa benzer şekilde tahılları yoğurt ya da salata şeklinde tüketmek,
– Doktorunuza danışarak minimum 2 litre su tüketmek, iftar ile sahur arası günlük su miktarını tamamlamak,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.