Saklı Cennet: Salda Gölü

Salda Gölü, Burdurun Yeşilova ilçesinde bulunan 185 metreye uzanan derinliği ile Türkiye’nin en derin ikinci gölüdür. Her ne kadar Burdur sınırları içerisinde olsa da aslında Denizli ve Antalya’nın ortasında kalıyor. Buraya ulaşmak için kullanacağınız yol ana arterler üzerinde olmadığından pek fark edilecek bir yer değil. Burdur-Denizli yolunda giderken küçük bir tabela üzerinde Salda Gölü yazıyor. Eğer burayı duymamışsanız pek ilginizi çekmeyebilir.

Salda Gölü saklı kalmış olmasının da etkisiyle ülkemizin en temiz gölü, hatta dünyada da en temiz beşinci göl. Aslında 1986 yılında SIT alanı ilan edilmiş ve koruma altına alınmış,fakat daha sonra 1992 yılında sadece kısıtlı yapılaşmaya izin verilmiş ve koruma derecesi düşürülmüş. Bu yüzden içerisinde bulunan küçük kumsallar turizm amacıyla hizmet veriyor.

Salda Gölü sadece doğal güzelliğiyle öne çıkmıyor. Ekosistem dengesi hala bozulmamış ender yerlerden biri. Çevresinde ve içinde farklı türlerden birçok canlı yaşıyor. Kuş türleri için çok önemli bir yaşam alanı. Çevresinde 110 farklı kuş türünün yaşadığı keşfedilmiş. Bu kuş türlerinden 75’i koruma altında. Türkiyede pek bilinmese de aslında dünya çapında tanınıyor çünkü yapılan araştırmalarda, Dünya üzerinde Mars yüzeyinin özelliğini taşıyan iki bölgeden biri.

Beyaz kumundan dolayı ”Türkiye’nin Maldivleri” olarak anılsa da aslında o, kum değil; bol miktarda magnezyum içeren küçük taşlar. Fakat görüntüsü muhteşem!

Ayrıca gölde yüzülebiliyor ama tabanı çamur olduğundan bazı kısımlarında yüzmek yasak çünkü bataklık etkisi yaratabiliyor. Dikkatli olmakta fayda var.

Burası kamp yapmak için ideal bir bölge fakat kamp alanları dışında bir yerde kamp yapılmıyor, malum gölümüz koruma altında. Otelde konaklamayı düşünürseniz de çok fazla seçeneğiniz yok. Yeşilovada birkaç otel mevcut.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.