Sağlıklı cildin sırrı doğru temizleyiciyi seçmek

Cildinize oldukca iyi bakmanız ve ilgilenmeniz gerekmekte. Buluğluk dönemindeki ciltte süregelen bozulmalar kafi bakım yapılmadığında ileriki zamanlarda da tesirini devam ettirebiliyor. Bu dönemden itibaren oluşmaya süregelen sivilceler, siyah noktalar, kızarıklıklar, cildin oldukca kuru yada oldukca yağlı olması cilt temizleme uygulamaları ile son bulabiliyor.

Kim kusursuz görünen bir cilt istemez ki? Bunun için ilk adım cilt tipinizi öğrenmek. Cildiniz; pul pul dökülme görüyorsanız, kuru; parlak, yağlı, büyük gözenekleriniz var ise, yağlı; alın, burun ve çene bölgeniz yağlı, yanak bölgeniz kuruysa, karma; bazı makyaj malzemelerini ve bakım ürünlerini kullandıktan sonrasında yanma ya da kaşıntı hissediyorsanız duyarlı; cilt sınıfına girer. Sıhhatli bir cilde ulaşmanın yolu cilt tipine nazaran temizleyici seçmekten geçiyor. O yüzden cilt temizleyicileri oldukca mühim.

sağlıklı cildin sırrı

Kuru ciltler için

Cildiniz kuruysa alkol yada koku içermeyen yumuşak bir temizleyici kullanmak, sabun kullanmamak gerekiyor. Nazikçe bolca ılık su ile durulamak, sıcak su kullanmaktan kaçınmak kuru ciltlerin dikkat etmesi ihtiyaç duyulan noktalar. Pul pul dökülen deri hücrelerinden kurtulmak için haftada bir kez kuru ciltler için uygun bir peeling deneyin. Cildinizin daha da canlı görünmesini elde edecektir.

sağlıklı cildin sırları

Yağlı ciltler için

Cildiniz yağlı ise, yıkamak için jel şeklinde köpüren bir temizleyici kullanın. Bolca ılık su ile durulamak gerekiyor. Cildiniz duyarlı ise, oldukca nazik bir temizleyici ile sudan geçirin ve ılık su ile durulayın. Hatta durulama gerektirmeyen cilt üstünde kalabilen temizleyici ürünler kullanabilirsiniz. Alkol, sabun, asit yada parfüm içeren ürünler yerine, aloe, papatya, yeşil çay, gliserin ve yulaf benzer biçimde maddeler içeren ürünleri tercih etmek cildinizi rahatlatacaktır.

(makping.com)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.