Nane Çayı İçmek İçin 6 Neden

Nane, taze ya da kuru olarak günlük hayatımızda tükettiğimiz bir besin. Özellikle kuru nanenin bulunmadığı bir ev yoktur. Hastalık zamanlarında nane-limon içmeyenimiz de yoktur herhalde. Nane çayını daha fazla tüketmek için bolca nedenimiz var. İşte onlardan birkaçı;

 

  • Nane yapraklarının demlenmesiyle yapılan nane çayı sıcak olarak tüketilmektedir. Kafein içermez. Nane çayında mentol etken maddesi bulunur ve bu vücuttaki birçok sisteme faydalıdır.
  • Mentolün sakinleştirici bir etkisi vardır. Antispazmodik veya sedatif etki olarak adlandırılan bu etki zihnin ve bedenin stresten arınmasını sağlar. Aynı zamanda antienflamatuar içeriğe sahip olan nane çayı, vücut sıcaklığının ve tansiyonun optimal seviyesine getirilmesini sağlayarak bedeni, fiziksel ve zihinsel olarak rahatlatır.
  • Vücut sıcaklığını dengelemeye yardımcı olur, bu yüzden ateşin düşürülmesinde önemli bir rolü vardır. Sıcak olarak tüketilen nane çayı bir yandan terlemeyi sağlarken bir yandan da içindeki mentol vücudun içeriden soğumasını sağlar. Bu durum ateşin düşürülmesinin yanı sıra iyileşme sürecini de hızlandırır. Antienflamatuar etki, bağışıklık sistemini de güçlü kılarak iyileşmeye yardımcı olmasının yanı sıra hastalıkların oluşmasını önler. Düzenli nane çayı tüketimi hastalıklardan korunmayı sağlar.
  • Antispazmodik etkisinden dolayı mide bulantısını giderir. Bu durum sadece hastalık durumda değil, araba, uçak ve gemi gibi araçlarda seyahat edilirken yaşanan bulantı problemi için de geçerlidir. Öksürmeye neden olan kasılmaları, antispazmodik etkisi ile rahatlatarak öksürüğün boğazı tahriş edici etkisini giderir. Göğüs ve soluk borusundaki kasları gevşetip grip ve soğuk algınlığında yaşanan nefes daralması durumunu ortadan kaldırmaya yardımcı olur.
  • Nane, çay ya da yağ olarak binlerce yıldır birçok sindirim sistemi rahatsızlığını iyileştirmek için kullanılmaktadır. Arkeolojik çalışmalar, nane şekerinin 10.000 yıl öncesine kadar bir besin takviyesi olarak kullanıldığını göstermiştir. Nane çayı, gaz giderici olarak bilinmekte ve midede kramp oluşturan gaz birikimini azaltmak için kullanılmaktadır. Ayrıca safra salgılanması için safra kesesini uyarır ve bağırsak hareketlerini destekleyerek sindirimi hızlandırır. İrritabl bağırsak sendromu (IBS), ishal ve kabızlık tedavisinde, sindirim sistemindeki kasların üzerinde rahatlatıcı bir etkisi olduğu için nane çayı kullanılmaktadır.
  • Çeşitli nedenlerden oluşan ağız kokusu nane çayı ile giderilebilmektedir. Antibakteriyel içeriği ile ağızda bulunan ve kötü kokuya neden olan bakterilerin yok edilmesini sağlayarak ağız kokusunu iyileştirici bir özellik gösterir. Mentol aroması ile de mevcut kötü kokunun yok edilmesini sağlar. Özellikle diş fırçası ve macunu olmayan bir ortamda, bir öğün sonrasında oluşan kötü kokuların giderilmesi için nane çayı tüketebilirsiniz. Bu gibi durumlarda sıklıkla tüketilen nane şekerleri hem kalori içeriği bakımından hem de şekerin dişlere zarar verici etkisinden dolayı tercih edilmemelidir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.