Mutlu boşanmanın yolları

Mutlu boşanma olur mu demeyin işte yolları sizlerle… Günümüzde evlilikler yaşamın getirileri ve küçücük anlaşmazlıklarla sarsıntıya uğrayabiliyor. Pek oldukca çift evliliklerini yoluna koymak, düzenlerinibozmamak ya da yaşam döngülerinin içinde mevcud olumsuzlukları bertaraf etmek için uzmanlardan yardım almaktadırlar. Derin yaralar almamış kimi evlilikler devam ederken, bazı çiftler için durum aynı seyirde devam etmiyor. Bu durumda mevcud evlilik terapisi, yerini boşanma terapisine bırakıyor ve mutlu boşanmanın temeli iyi mi atılır ona odaklanılıyor.

Mutlu boşanmanın yolları

Uzun seneler aynı yastığa baş koyduğunuz eşiniz, size bir süre sonrasında yabancı birisi kadar uzak olabilir. Gidiş yolu her ne kadar birçok çift için birbirinden değişik olsa da; netice olarak boşanma sonucuna varmışlarsa yaşanmışlıkların bir önemi kalmamaktadır. Kişinin bu andan sonrasında kendi yaşamı için odaklanması gerekmektedir. Saygı sınırları içinde ve mutlu bir boşanma hali sadece eşlerin sağduyulu yaklaşımları ile mümkündür. Ne olursa olsun eşleri yaşam boyu birbirine bağlayan en kıymetli varlıklarımız olan çocuklarımız için de durumu zorlaştırmamak gerekmektedir.

Eşlerin beraber aldıkları karar doğrultusunda, geçmişte meydana getirilen hataları konuşmamak, yıpratıcı söz ve tavır içinde bulunmamak, evlatların karşısında negatif bir davranış sergilememek oldukça önemlidir. Duygularımız bizlere bir çok vakit mantığımızı dönem dışı bırakacak şekilde hükmetse de sıhhatli düşünmek ve yansız birinden görüş almak için bir uzmandan yardım istemek yararlı olacaktır.

Evlatlarımızın yaşam standartlarını göz önünde bulundurarak, onlara sağladığımız koşulları değişikliğe uğratmayacak şekilde kararlar almak gerekmektedir. Eşler arasındaki kişiselleşmiş sorunların küçüklere yansıtılmaması, anne-babanın birbirleri hakkında negatif konuşmalara yer vermemesi oldukça önemlidir. Bu durum çocuğun ileriki yaşamında, okul hayatında, en önemlisi yapacağı evlilikte negatif yönlendirici hal almasını sağlar ki hiçbir anne-baba canının parçası evlatlarının geleceği için olumsuzluk inşa etmeyi istemez.

Mutlu boşanma başarılabilir, uygulanabilir ve insani değerlerin varlığını gösterir şekilde saygıyı ayakta tutabilir. Evlilik, oldukca güzel duygularla süregelen ve devam etmesi temenni edilen bir birlikteliktir. Boşanmak da evlenmek kadar naturel olmakla birlikte aynı saygı ve kıymet kavramlarını barındırmalıdır. Mutlu bir boşanma; evlatların davranış sapması yaşamadan, sıhhatli ruh haliyle büyümeye devam etmesini de sağlar.

Doğru yollar izlenerek sıhhatli bir boşanma sağlandığı takdirde boşanma sonrası dönemde dengenin tekrardan kurulması kolaylaşır. Bu zamanda kişilerin daha iyimser, emin, coşkulu, meraklı oldukları gözlenebilir. Kimi zaman pişmanlıklar ortaya çıkabilir. Sadece sonrasında durumun kabullenilmesiyle beraber, kendine itimat artar, kişilik kıymeti tekrardan yükselir, bütünlük hissine ulaşılır ve bağımsızlık duygusu yeniden yaşanır.

Boşanmanın sona erdiği bu zamanda; yeni arkadaşlarla görüşülmeye başlanabilir, yeni bir yaşam biçiminin ve çocuklar için günlük bir rutinin oturtulması ile kimliğin tekrardan sentezlenmesi söz mevzusu olur. Boşanmanın ruhsal açıdan da tamamlanmasıyla beraber, yeni bir sevgi nesnesine yönelim olur ve yeni yaşam biçiminde ve yeni arkadaşlarla rahat olmaya doğru geçilir.

İnsanın var olduğu her anın içinde mutluluk olmalıdır; hastalıkta ve sağlıkta, evliyken ya da boşanmışken.

Psk. Gamze ESER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.