Kışın Ellerimizin Kurumasını Nasıl Önleriz?

Ellerimiz soğuk havalarda nemini kaybetmeye başlayarak kurur ve çatlar. Çatlak görünümü hoş olmadığı gibi canınızı acıtabilir. Çevre kirliliği ve ısıtıcı bulunan kapalı ortamlar durumu daha da kötüleştiriyor. Her işi ellerimizle yaptığımızı düşünürsek ellerimizin bakımını aksatmamamız gerek. Kuruyan ellerimize evde çözümler üretebilir ve pamuk gibi ellere sahip olabilirsiniz.

İşte doğal çözümler;

  • Sütün içine bir miktar papatya ekleyip kaynatın. Süzgeçten geçirdiğiniz karışıma zeytin yağı ve akhuş ağacı tohumu ekleyip karıştırın. Bu karışımı ellerinize masaj yaparak uygulayın.
  • El çatlakları için geçerli bir diğer çözüm ise doğal tereyağ kremidir. Ellerinize sürdüğünüz tereyağ ile çatlakları anında yok edebilirsiniz.
  • Bir cezve içinde 1 tatlı kaşığı balı eriterek içerisine 2 çorba kaşığı kadar susam yağı ekleyin. Ardından 1 çorba kaşığı badem yağı ve yine 1 çorba kaşığı gliserin ilave edin. Krem kıvamına getirdiğiniz karışımı bir kavanoz içerisinde saklayabilirsiniz. Bu kremi gece uyumadan önce ellerinize masaj yaparak uygulayın ve pamuklu bir eldiven giyin.
  •  El çatlakları için sadece bitkisel kürler ile bakım yapmak yeterli değildir. El egzersizleri ile çatlakların oluşumunu engelleyebilirsiniz. Önce ellerinizi sıkın ve 20’ye kadar sayın. Ardından parmaklarınızı açıp kapatın ve bu hareketi de 20 defa tekrar edin. Bir sonraki harekette ise ellerinizi açık ve dirseklerinizi 20 defa indirin ve tekrar havaya kaldırın.
  •  150 gram ceviz yağı ve 25 gram balmumuna ihtiyaç var. Bir kabın içinde istenilen oranlardaki ceviz yağı ve balmumunu karıştırıp benmari yöntemi ile ısıtılıp cam bir kavanozda saklanılır. Bu karışım ihtiyaç duyuldukça ellere masaj yapılarak uygulanır.
  • Salatalık suyu ile her gece yatmadan önce ellerinizi ovalayabilirsiniz. 10 dakika ovun ve yıkayın.
  • Vazelin uygulayabilirsiniz. Özellikle yatmadan önce vazelini ellerinize sürün ve ellerinize yün eldiven takıp yatın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.