Kış Tatili için Nereye Gitmeliyiz?

Kış Tatili için Nereye Gitmeliyiz? sorusu son zamanlarda gündemi meşgul ediyor.

01.02.2022 – ÖYKÜ DOĞA GENÇ  

Her mevsim ayrı güzel olan ülkemizde kış tatilinde ise en az yaz tatil rotası kadar çok önerilecek yer var. Bu yazımda size birkaç kış tatil rotası önerisinde bulunacağım çünkü Kış Tatili için Nereye Gitmeliyiz? sorusu kışın en çok konulan konu kesinle. Siz de kendinize en yakın yeri seçip haftasonu tatilinizi orada geçirebilirsiniz. Yoğun iş temponuza küçük bir ara vermek için güzel bir bahane olacağına inanıyorum. Fikir vermesi için benim favorilerimi yazıyorum.

Uludağ-Bursa

Listenin en başında ülkemizdeki en popüler kış tatil rotası olarak da bilinen Uludağ ile başlamak istedim. Bursa şehrinin içerisindeki Uludağ her yıl binlerce konuğa ev sahipliği yapıyor. Aralık ayından Mart ayına kadar aktifliğini koruyan pist ile birlikte kış sporu ile ilgilenenlerin ilk tercihi oluyor. Sadece sporcuların değil teleferik severlerin de sıkça ziyaret ettiği bir rota.

Palandöken-Erzurum

Ülkemizin doğusunda yer alan Erzurum ilimizdeki Palandöken kış severlerin bir diğer sevdiği kış merkezlerinden biri. 6 ay boyunca karının etkisini korumasıyla uzun bir süre kış turizimi yaşanmaktadır Palandöken’de. Bu yüzden kış sporları açısından geniş bir yelpazeye sahip tesisleri mevcuttur. Hem günübirlikçiler hem de otel sakinleri için Palandöken kışın keyfini çıkarmak için güzel bir rotadır.

Kartepe-Kocaeli

İstanbul’a yakın olması sebebiyle birçok İstanbullunun listesinde ilk sırada yer almaktadır. Kartepe kış sporları ve konaklama tesisleriyle kendi değerini her geçen gün arttırabilen bir yer destinasyondur. Kerpe lokumunun ve Kandıra yoğurdunu daha önce deneme fırsatınız olmadıysa burada tatlarına bakabilirsiniz çünkü tadı hala damağımda.

Abant Gölü-Bolu

Abant Gölü ülkemizin sahip olduğu güzel doğa harikalarından biridir. Eşşiz manzarası kar ile birleşince ortaya mükemmel fotoğraflar çıkıyor. Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlerin cevabı yakınlığı sebebiyle birçok turistin ilgi odağı olmayı başarıyor. Misafirlerin yapmaktan en keyif aldığı aktivite kesinlikle göl kenarında yapılan romantik yürüyüşler. Birçok otel seçeneği de mevcuttur bölgede.

Yedigöller Milli Parkı-Bolu

Sırada, Bolu il sınırı içerisinde yer alan Yedigöller özellikle sonbahar ve kış mevsiminin vazgeçilmez destinasyonlarından. Burası, İstanbul ve Ankara’ya yakınlığı sebebi ile birçok turistin her mevsim ziyaret edebiliyor. Büyük Göl, İncegöl, Sazlıgöl, Nazlıgöl gibi daha birkaç gölü daha görme imkanınız olacaktır burada.

Kapadokya- Nevşehir

“Kış Tatili için Nereye Gitmeliyiz” sorusuna son cevabım kesinlikle Kapadokya. Çünkü hem yerli hem de yabancı turistlerin göz bebeği Kapadokya özellikle kış tatili için güzel bir seçenek olabilir. Ürgüp, Avanos ve  Göreme gibi birçok yeri karlar altında görmek harika bir deneyim olabilir. Balon turları ile Kapadokya’yı gökyüzünden izleme imkanınız olduğunu da unutmayın. Şehirdeki lezzetli yemeklerin keyfini çıkarmayı ihmal etmemenizi öneriyorum. 

Listemde bahsetmediğim daha nice güzel yerler var Türkiye’mizde. Umarım herkes listedeki yerlerde vakit geçirme imkanına sahip olur.

http://theelif.com/category/yazarlar/oyku-doga-genc/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.