İstanbul’dan uzak kendinize yakın…

Kent hayatında insanoğlunun kendi sesini duymasına bile engel olabilecek bir gürültü hakim. Psikoloji de denildiği şeklinde insana en iyi gelen kendisidir. Bu karmaşa içinde Bunu gören cennetlik oluyor.

Kendinizi bulabileceğiniz eşi olmayan yerlerin istanbula ne kadar yakın bulunduğunu öğrenince oldukca hayret edeceksiniz.

1-Adalar

Bildiğiniz gibi İstanbul’a bağlı ve oldukca yakın 4 adamız var. Bunlar; Büyükada,Heybeliada,Burgazada ve Kınalıada’dır. Ulaşımı ise İstanbul’un çeşitli yerlerinden sağlamak mümkün. Mesela, Eminönü iskele,Kadıköy iskele,Beşiktaş iskelesi şeklinde birçok seçenek mevcut. Adalar hem günü birlik hemde haftasonu tatilleri için hem cebinize hem de kafanıza iyi gelecek bir seçenek.

2- Ağva

İstanbul’dan kaçış söz mevzusu olduğunda ilk akla gelen yerlerden biri Ağva. Hem ulaşımı kolay, hem de kendinizi dinleyebileceğiniz bir doğaya haiz. Denize girip, dere kenarında leziz yemekler yerken keyif yapabileceğiniz bir konuma haiz.

Saklı Göl, Kilim Koyu ve Gelin Kayası’nı da ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

3-Şile

Taze balık yiyip Şile bezi giyim bakmaktan fazlasını yapabilirsiniz güzel Şilemizde. Burada bacaklarınıza kuvvet zira Onbir Göller Vadisi’ndeki Hacıllı Şelaleleri’nde kayadan kayaya atlayacak, sıkı bir yürüyüşle Gürlek Mağarası’na varacaksınız. Kumbaba’ya uğramadan dönmek olmaz. Bu gezide hem midemiz dolacak hem naturel güzellik anlayışımız değişecek.

4- Belgrad Ormanları


İstanbul’a bu kadar yakın naturel hayata da bu denli yakın bir yer bulmak bu kadar zorken burası aden durumunda olacaktır. Hem doğası hem de piknik bölgeleri ile İstanbulluların kaçış noktasıdır.

5-Sapanca

İstanbul’dan yola çıkıp 1,5 saat sonrasında Sapanca Gölü’nde kahvaltı etmek mükemmel bir düşünce olmaz mı? Sapancadaki tesislerde hem masaj hemde sıcak banyolardan faydalanarak da gününüzün devamını getirebilir yada uzun yürüyüşler ile zihni boşaltmak için ideal olacaktır.
Eğer Maşukiye’de kahvenizi içerseniz kendinize büyük bir iyilik yapmış olmuş olursunuz.

6- Polonezköy


Sırf kahvaltısı için bile gidilebilir bir nokta. Baharda renklerin ve kuşların görüntüsü bir fazlaca görkemli. 

Mesela Zofia Teyze’nin Hatıra Evi’nde eski fotoğraflara dalıp köyün tarihini öğrenebilirsiniz. Buranın iyi mi Polonya Köyü’ne dönüştüğünü idrak etmek için, yıl süresince pek oldukca aktivitenin, serginin ev sahibi Kültür Evi iyi bir kaynak sunacak.Ağaç oyma heykel sergisi ve 1914’te meydana getirilen Czestochowalı Meryem Ana Kilisesi mini kültür turunuz için birebir.

Öykü Doğa Genç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.