Haftanın Kitap Önerileri

Soğuklar yüzünden iyice eve kapandığımız bu sonbahar günlerinde, kahvenizi elinize alıp okuyabileceğiniz kitap tavsiyeleriyle karşınızdayız! İşte o kitaplar:

Hakkari’de Bir Mevsim – Ferit Edgü

Ferit Edgü’nün 1977’de yayımlanan romanı. Ferit Edgü 1964 yılında öğretmen olarak gittiği Hakkari’nin Pirkanis köyünde yaşadıklarını seneler sonra bu romanında anlatmıştır.

Japonca ve Çince dahil olmak üzere birçok dile çevrilen Hakkâri’de Bir Mevsim,Erden Kıral yönetmenliğinde filme uyarlanarak, 33. Berlin Film Festivali’nde Gümüş Ayı’ı dahil olmak üzere 5 ödül kazandı.

 

”Çok şükür gene sabah oldu dersin. Güneşin yükselişini, gözle görülen yükselişini izlersin bir kez daha, daha yüzlerce gün izleyeceğin, başkalarının binlerce, binlerce gün izlediği gün doğumuna, sanki yeryüzünün ilk gün doğumuna tanık olan, ilk yaratıkmışsın gibi bakabilirsin.”

Senden Önce Ben – Jojo Moyes

Yaşamın ince detayları Lou’dan sorulur. Otobüs durağıyla ev arasında kaç adım var? Çalıştığı kafeye gelip gidenler nasıl bir hayat yaşıyor? Parlak yeşil elbisenin altına ne renk külotlu çorap giyilir? Onda bu soruların hepsinin cevabı var. Kolayca mutlu olabildiği küçücük dünyasında bilmediği tek şey hayatın çok daha karmaşık soru ve cevaplarla dolu olduğu…

Geçirdiği motosiklet kazasıyla hayatı altüst olan Will uzun süredir karmaşık sorularla meşgul. Bu hayatta diğer insanları mutlu eden küçük şeyler ona biraz olsun keyif vermiyor. Çevresindeki tüm renkler birden griye dönmüş ve böyle bir umutsuzluk içindeyken yapabileceği tek şeyin hayatını sonlandırmak olduğunu düşünüyor.
Peki, asık suratlı, aksi ve geçimsiz Will, Lou’nun rengârenk yaşamıyla karşılaşırsa neler olur?

Alışkanlıkların Gücü – Charles Duhigg

Alışkanlıkların Gücü’nde New York Times’ın iş dünyası muhabiri Charles Duhigg, alışkanlıkların neden var olduklarını ve nasıl değiştirilebileklerini keskin zekasıyla ve ifade yeteneğiyle keyifli bir şekilde anlatarak, insanın doğasına yönelik yeni bir bakış açısı ortaya koyuyor.Kitabı okuduğunuzda, bazı insanların ve şirketlerin kendilerini neden bir çırpıda değiştirebildiklerini, bazılarınınsa neden yıllarca uğraştıkları halde değişmeyi başaramadıklarını anlayacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.