Gençleştiren Thermage Cpt Teknoloji

Yalnız tek seans uygulanabilen son Thermage CPT teknolojisi, 20 dakikada ciltte sıkılaşma ve incelme sağlıyor.
Thermage ve radyo frekans esanslı çalışan cihazlar deride sarkma ve selülitlere karşı son yıllarda malum ve tercih edilen uygulamalardan biriydi. Çağdaş cerrahi 2010 senesinde da hızla ilerlemeye devam ediyor, hızla gelişen teknolojinin cerrahiye kazandırdığı yeni model Thermage ile bir tek tek seansta Benjamin Button hikayesi neredeyse gerçek oluyor.
Yalnız tek seans uygulanabilen son Thermage CPT teknolojisi, ciltte sıkılaşma ve toparlama sağlayıp uygulama işlemini oldukça kolaylaştırıyor, radyo dalgaları kollagen dokuda yenilenme sağlıyor. Mevzuyla ilgili sorularımızı Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Naci Çelik yanıtladı.

– Thermage CPT sistemi nedir?

Klasik Thermage, cildi sıkılaştırıp düzeltmek, derinin kontur oluşumunu sağlamak ve selülit görüntüsünü azaltmak için kullanılan etkili bir yöntemdi. Emek verme esası şu: cildinizin derin tabakalarındaki liflerin kollajen moleküllerinin kısalıp, gerginleşmesini ve destek dokulardaki sarkıkları toparlayarak, cildinizi eskisinden daha genç görünmesini sağlıyor. Yalnızca tek seans uygulanan monopolar bir radyofrekans yöntemi olan Thermage’ın en büyük artısı ise sonuçların yavaş yavaş ve artarak ortaya çıkması, oldukça etkili olması ve her deri tipinde uygulanabiliyor olmasıdır.

– Yeni Thermage CPT’nin eski Thermage ve radyo frekans esaslı çalışan cihazlardan farkı nedir?

Öteki cihazlardan değişik olarak en mühim hususi durumunun tek seanslık bir işlem olması diyebiliriz. Thermage; facelift, blepharoplasty, liposuction ile karıştırılmaması ihtiyaç duyulan, cerrahi olmayan değişik bir uygulama. Yurtdışında bilhassa ABD’da da bugünlerde oldukça yaygın olan bu yöntemin en mühim farkı, tedavinin derinliğinin cihaza değil hastaya hususi kullanılan başlıklara bağlı olması. Kısaca her hastaya değişik uç kullanıyoruz. Derin dokuları eşit şekilde ısıtıp gerginleştiriyor ve cryogen soğutma sistemi ile epidermisi koruyor.

– Uygulama tam olarak ne kadar sürüyor ve etkilerini ne vakit görebiliyoruz?

Tabiî ki uygulanan bölgeye gore uygulama süresi değişiyor. Fakat minimum 20 dakika ile maksimum 2 saat devam eden tek bir seanslık sıkılaşma ve incelme elde eden bir yöntem diyebiliriz. Uygulamadan derhal sonrasında gözle görülebilen bir değişiklik olabiliyor fakat etkisinde bırakır 6-9 ay içinde artarak devam ediyor. İşlemden derhal sonrasında, çıkıp işinize geri dönebilir ve günlük aktivitelerinizi sürdürebilirsiniz.

– Uygulama esnasında ağrı, sızı hissediliyor mu?

Yeni Thermage’ın özelliklerinden birisi kişiye “hususi başlıkların” kullanılması ve ısının kollagen dokuya transferi esnasında radyo dalgalarının etkisiyle derinin derin kısımlarında ısı hissedilmesidir. Bu ısınma kolajenin sıkılaşması için ihtiyaç duyulan ısıya gelindiğinin göstergesidir. Dolayısıyla bilhassa boyun, karın bölgesi ve kollarda meydana getirilen uygulamalarda daha çok, göz kapağı ve yüz uygulamalarında daha azca olmak suretiyle ağrılı bir işlemdir. Bu ağrının hissedilmesi tedavinin olmakta bulunduğunu gösterir ve gereklidir. İyi tarafı işlem sonlandığında bir ağrı hissedilmemesidir ve bu ağrı herhangi bir anestezi kullanılmadan hasta tarafınca tolere edilebilir. Hem de bu yeni sistemde ısı hastanın toleransına gore azaltılıp çoğaltılabilme hususi durumunu taşıyor. Cryogen soğutma sistemi ile epidermesi korunuyor böylelikle hasta bu yanma ağrısını daha azca hissediyor.

– Yüz germe ameliyatı kadar etkili mi?

Bıçak altına yatmaktan korkan ve sıhhat sorunları sebebiyle ameliyat olamayan hastalar için kullanabileceğimiz ilk seçenektir. Elbet güzel duyu cerrahi kadar etkili değil. Oldukca sarkmış ciltlerde ve kalınca derilere meydana getirilen uygulamalardan oldukca etkili netice alamayız. Fakat yüz germe yada karın germe yaptırmış ya da liposuction sonrası istediği sonucu elde edememiş hastalarda kesinlikle öneriyoruz. Zira cerrahi işlemler konturu düzeltebilir sadece deri yapısında bir değişim oluşturmaz. Thermage ise deriyi gençleştirir.

– Peki Thermage uygulamasının neticeleri ne kadar kalıcı oluyor?

Thermage uygulamasının kolajen yapısında derhal tesirini gösteren bir sıkılaşma sağlıyor ve vakit içinde de bu sıkılaşma artış gösteriyor. Kısaca şu şekilde düşünün, saç teli yakıldığı an derhal iyi mi kısalıyorsa yaşlanmış cilt şu demek oluyor ki gevşemiş kolajen yapısı da, aynı saç şeklinde, uygulama yapılır yapılmaz kendini toparlıyor ve gerginleşiyor. Hasta en erken bir yıl sonrasında olmak suretiyle isterse yine işlem isteyebilir. Fakat eğer hasta kafi netice aldıysa yine yaşlanana kadar tekrar yaptırmak zorunda değildir.

– En oldukca kimler tarafınca tercih ediliyor?

En oldukca hamilelik ve kilo kaybı sonrasında tercih ediliyor. Ek olarak cerrahi müdahaleye vakit ayıramayacak olan çalışan hastalar bizlere başvuruyor. Kozmetik olarak kullanılan krem ve jellerden daha etkili olan bu sistem cerrahi olmayan bir sistem olmasıyla sarkıklarından ve selülitlerinden yakınma edenlerin başvuracağı bir tedavi oluyor. Bilhassa 35-60 yaş aralığındaki hastalar bizim için ideal diyebilirim.

– Thermage işlemini kimlere uygulamıyorsunuz?

Kronik NSAI türü ağrı kesici yada kortikosteroid ilaç kullanıcılarına, devamlı kilo-alıp veren kişilere ve kalitesi fena deriye haiz şu demek oluyor ki aşırı güneş hasarı almış kimselere uygulamayı gerçekleştirmiyoruz. Ek olarak kalp pili yada orta kulakta işitme cihazları yerleştirilmiş hastalara bu işlem yapılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.