Ev yapımı doğal cilt bakımı

Ev yapımı organik cilt bakımı Bedenimiz protein, yağ, karbonhidrat, vitaminler ve minerallerden oluşuyor. Organik olarak bedeni onun yapı taşları ile beslemek de en iyi sonucu veriyor. Kısaca doğru bakımın adresi mutfağınız..

Hollanda’da organik kozmetik ve güzellik üstüne eğitim alan ve halihazırda bir güzellik salonu işleten organik kozmetik, güzellik ve cilt koçu Döndü Yılmaz Mens yüzde yüz organik malzemeler kullanarak güzelleşmenin mümkün bulunduğunu söylüyor. Cildi tüm kimyasal içerikli kozmetik kremlerden arındırmak icap ettiğini belirten Mens, derhal her insanın mutfağında bulunabilecek malzemelerle iyi mi güzelleşebileceğimizi söyledi. İşte ev ve el yapımı minik sırlar…

Cilt bakımında niçin yalnız organik ürün kullanmalıyız?

Organik ürün, adı üstünde cilt yapımıza uygun ürün demek. Ek olarak organik ürün derinin işlevine destek verir, derinin organik görevini yapmasını ve böylelikle de beslenmesini sağlar. Kan dolaşımını desteklediği için cildin hakikaten nefes almasına destek sunar. Bedene yaşam enerjisi aşılar, hormon sistemini ayarlar ve dengede meblağ. Ek olarak organik ürün demek çevre dostu ürün demek. Bu da aslına bakarsanız başlı başına harikulade değil mi? Ek olarak gene kullandığınız ürünün hayvanlarda denenmediğinden de güvenli olmuş oluyorsunuz. Yanlış kozmetiğin birçok bilinmeyen hastalığa yol açabileceği artık malum bir gerçek. Oysa organik ürün kullandığınızda otomatikman bunlardan da korunuyorsunuz şundan dolayı bildiğiniz gibi ki içinde ne bir bileşik ne de bir suni madde var. Uzun süre kullanılsa bile sağlığı bozmuyor. Bedenimizi oluşturan yapı taşlarını şöyleki bir hatırlayalım; proteinler, yağlar, karbonhidratlar, vitaminler ve mineraller. Hal böyleyken bu yapı taşlarından oluşan bir makine düşünelim. Bunu iyi mi beslersiniz? Organik olarak bedenin yapı taşlarına benzer maddelerle beslemek en akılcı olan değil mi? Tamamen mantık bu. Motor yağı, petrol, alüminyum, vazelin, paraben, parafin benzer biçimde zararı dokunan, koku ve renk veren kimyasallar yerine organik yollarla beslemek en doğrusu değil mi?

Evde Yapılabilen Organik Cilt Bakımları için Tıklayın!

Cildimizi en oldukça ne yaşlandırıyor?

Cildi en oldukça yaşlandıranlar, ilk bakışta keyif verici görünenler; güneş, sigara ve şeker. Fakat ilk sırayı ben gene de güneşe vereceğim. Sonrasında şeker ve sigara ikinciliği paylaşıyorlar. Ultraviyole ışınları cildimizde güneş lekeleri dediğimiz renk değişimlerine sebep oluyor. Kılcal damarların ortaya çıkmasına yol açıyor. Ek olarak cildin sıhhatli ve canlı olmasını elde eden kolajen dokunun hasar görmesine sebep oluyor. Bu da cildi yaşlandırıyor. Gene şeker cildin destekleyici dokusu üstünde negatif rol oynuyor. Şeker molekülleri cilt ve saçtaki kolajen liflerde biriktikçe cildin elastik dokusu bozuluyor. Keza sigaranın da gözenekleri kapattığı, bu yüzden cildin hava almasını yavaşlattığını ve dolaşım sistemini bozmakla kalmayıp, cildin renk dokusuna da zarar verdiğini biliyoruz. Bu kadar zararlıyı saydıktan sonrasında en faydalıyı da sayalım. Normal olarak su… Suyu gerektiği kadar içmezsek cildimizin nemini kaybetmesine niçin oluruz. Nemini kaybeden bir ciltte ise bildiğiniz benzer biçimde kurumalar, kırılmalar ve dolayısıyla kırışıklıklar oluşur. Yalnız dikkat; aşırı su tüketimi de böbrekleri yorabilir.

Mevsimlere nazaran cilt bakımları da farklılık gösteriyor mu?

Buna yanıtım, ‘evet’ olacak. Bilhassa mevsim geçişlerine daha oldukça dikkat etmeliyiz. Mevsim geçişlerinde cilt tipinize, cilt probleminize, cildin ihtiyacına, yaşınıza, bulunduğunuz toplumsal koşullara bağlı olarak bakım önerileri sunmak daha etkili olur kanımca. Her mevsimde cildin gereksinim duyan bakım da farklılık gösterir, ürünler de. Aralık-ocak-şubat aylarında kış bakımı yapılırken, temmuz-ağustos yaz bakımı, eylül-ekim-kasımda güz bakımı yapılmalı. Normal olarak mart-nisan-mayıs ve haziranda bahar bakımı olmalı. Organik bakım yaparken bu mevsimlerde yetişen organik sebze ve meyvelerden yararlanmalıyız. Her mevsimin getirmiş olduğu özellikleri, değişimi göz önünde bulundurursak uygulanacak bakım ve ürün seçmek

CİLT BAKIMI DÜZEN VE DİSİPLİN İSTİYOR

Sıhhatli, güvenilir ve cilde oldukça mühim yararlar elde eden bakımın amacı cildi canlandırmak, hücre yenilemek, nemlendirmek, cildin yapısını korumak ve beslemek olmalı. Bakımı doğru ve sıhhatli hale getirmek için kati iki kuralı unutmamalıyız: Ilk olarak cilt tipine uygun ürünlerle bakım yapmak ve bu bakımı da uygun bir vakit ve sırayla gerçekleştirmek.

1. Adım: Cilt temizliği

Cildin kendini yenilemesi ve biyolojik görevlerini sıhhatli bir halde sürdürebilmesi için ilk adım temizlik ile başlıyor. Cilt üstünde birikmiş yağ, ter, ölü hücreler, cilde yapışmış egzoz, tozlar benzer biçimde dış çevresel faktörler ve makyaj artıklarından cildi arındırmak gerekiyor. Cildi temizlemede kullanılan ürünlerin hiçbir anlamı olmuyor. İstediğiniz kadar pahalı ve iyi ürün kullanın, durum değişmiyor.

2. Adım: Losyon

Temizleme işlemi tamamlanmış bir cilt üstünde, temizleyici atıkların kalmaması için kesinlikle losyonla temizlemek gerekiyor. Losyonun serinletici, rahatlatıcı, gözenekleri sıkıştırıcı ve pH tabakasını yenileyici özellikleri bulunuyor. pH dengesinin önemini bildiğiniz gibi. pH dengesi bozulan bir ciltte bozulmalar başlıyor. Temizleme ürünleri ile temizlenen cildin de pH dengesi bozuluyor ve losyonla dengelemek gerekiyor. Losyon cildi yeniliyor, gözenekleri sıkıştırıyor ve canlılık veriyor.

3. Adım: Nemlendirici

Losyonla temizleme işlemi tamamlandıktan sonrasında kesinlikle nemlendirici sürmek gerekiyor. Yenileyici, besleyici, hücre yenileyici, onarıcı, koruyucu, güçlendirici, tazelik ve canlılık veren nemlendiriciyi sürerken boyun ve dekolte bölgesini de ihmal etmeyin. Kreminizi çene, yanak, burun, alın, boyun ve dekolte olarak paylaştırın. Nemlendiricinizi bu bölgelere dairesel hareketlerle yedirerek sürün.

4. Adım: Peeling

Peeling, cildin ölü hücrelerden arındırılmasıdır ve düzgüsel temizleme şekilleri yetersiz kaldığında devreye girer. Peeling’in cilt tipine nazaran kullanım yöntemi ve sırası değişmiş olur. Kimi ciltler için peeling haftada bir gerekirken, kimi için on beş günde bir, kimilerinde ayda bir kafi oluyor. Peeling mevsimi eylül ayında başlıyor ve nisan sonunda bitiyor. Yazları peeling’e ara verilmesi gerekiyor şundan dolayı güneş ışığının güçlü olması peeling yapılmış ciltte güneş lekeleri oluşmasına niçin olabiliyor. Sakın sivilceli ve akneli bölgelere peeling uygulaması yapmayın şundan dolayı peeling bunların köklerini aktive ediyor. Bu da sivilcelerin yayılmasına ve artmasına sebep oluyor. Fazlaca kuru ya da dermatit problemi olan ciltler peeling uygulamalarını 15 günde bir yapmalılar. Peeling sonrası kesinlikle yoğun nemlendirme özelliği olan ürünler kullanılmalı.

HANGİ CİLDE HANGİ BAKIM YAPILMALI?

Bitkin cilt: Tazelik, canlılık, parlaklık katacak ürünleri tercih edin. Temizleyici, losyon, krem ya da hususi yağlar, peeling ve maskeler kullanın.

Stresli cilt: Sakinleştirici, canlandırıcı ürünleri tercih edin. Temizleyici, losyon, krem yada hususi yağlar, peeling ve maskeler kullanın.

Yağlı cilt: Temizleyici, arındırıcı ürünleri tercih edin. Temizleyici, losyon, krem ya da hususi yağlar, peeling ve maskeler kullanın.

Sarkık cilt: Cildi toparlayan, sıkılaştıran ürünleri tercih edin.

DÖNDÜ YILMAZ MENS KİMDİR?

Döndü Yılmaz Mens, Hollanda’da ‘Organik Kozmetik Güzellik ve Cilt’ eğitimi aldı. 2003 senesinde halen etkin olan kendi salonu “PuurNatur”u kurdu. HBO yüksek okulunda iki senelik cilt ve deri eğitimini tamamladı. İhtisasını ‘cilt hastalıkları ve organik kozmetik’ üstüne yapmış oldu. Allrond Güzellik Uzmanlığı Okulu’ndan mezun oldu, bir taraftan da kozmetik firmalarıyla atölyelere katıldı. Plastik cerrah, dermatolog ve ev doktorlarıyla beraber çalışan Mens, Amsterdam’da gösterilen Türk dergisi Hanım’da organik bakım üstüne köşe yazıları yazıyor.

Yazı: Aycan Aşkım Sarıoğlu/Pozitif Dergisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.