Emzirirken sigara içmek zararlı mı sütün tadı değişiyor!

Sigara bağımlılığı, ülkemizde ne yazık ki çok ciddi oranlara sahiptir. Kişilerin birçoğu sağlık sorunları ile karşı karşıya kaldıklarında bile sigarayı bırakmayı tercih etmezler. Ama bir kadın için bebek sahibi olmak bu durumun biraz dışında kalıyor. Anne için bebeğin sağlığı her şeyden önemli. Çoğu kadın bu alışkanlığından vazgeçebiliyor. Peki sigara içme alışkanlığından vazgeçmeyen annelerin bebekleri nasıl etkileniyor? İşte emziren annelerin sigara içmesinin bebeğe verdiği zararlar!

SİGARA SÜTÜN TADINI DEĞİŞTİREBİLİR!

Emzirme döneminde, sigara içilmesi bebeklere geçen nikatin gaz ağrılarını ciddi anlamda arttırmaktadır. Bebeklik döneminde yaşanan gaz ise; hem anneler hem de bebekler için oldukça zor bir durumdur. Bebek sürekli ağrı nedeniyle huzursuz olmakta ve ağlamakta, anne ise bebeğinin huzrsuzluğundan dolayı sıkıntı yaşamakta ve uykusuz kalmaktadır. Annenin sigara içmesi bebeğin emzirmeyi çabuk bırakmasına neden olabilir.Annenin içtiği sigara sütün tadını değiştirebilir buda bebeğin emmeyi reddetmesine neden olabilir.

SÜTÜN TADI DEĞİŞTİĞİ İÇİN BEBEK KISA SÜREDE EMMEYİ BIRAKIYOR

Yapılan araştırmalar, sigaranın sütü azalttığı tespit edilmiştir. Aynı zamanda en besleyici besinlerden biri olarak bilinenen anne sütünün de kalitesini düşürmektedir. Sigara içen anneler, istatistiki bilgilere göre bebeklerini çok daha kısa emzirirler. Bebekler, sütün kalitesi ve tadını beğenmedikleri için kısa süre emmeyi bırakırlar.

SİGARA İÇEN ANNELERİN SÜTÜNDE NİKOTİN TESPİT EDİLMİŞTİR

Sigara içen annelerin sütü analiz edildiğinde, azımsanmayacak miktarda sütte nikotin tespit edilmiştir.Hatta yalnızca sigara içmek değil, sigara içilen bir ortamda bulunmak dahi bebeğinize süt ile beraber nikotin içirmeniz anlamına gelmektedir.

emziren anne

ANNE SÜTÜ BEBEĞİN FİZİKSEL VE ZİHİNSEL GELİŞİMİ İÇİN ÖNEMLİ! 

Sigarayı bırakamayan anneler, ne yazık ki çoçuklarının bu zehri almasını istemediklerinden dolayı emzirmeyi bırakmayı tercih edebiliyorlar.Ama iyi bilinmesi gerekiyor ki anne sütünün, bebeğin fiziksel ve zihinsel gelişimi için önemi büyüktür. Mümkün olduğu kadar emzirmeye devam etmek gerekmektedir. Sigarayı tam anlamıyla bırakamıyorsanız da mümkün mertebe azaltmanızda fayda vardır. Aynı zamanda sigara içtikten hemn sonra bebeği emzirmemeye dikkat edin. 1,5-2 saat sonra bebeğinizi emzirerek bebeğinize olan olumsuz etkilerini azaltabilirsiniz.

SİGARAYI BIRAKAMIYORSANIZ MUTLAKA BİR UZMANDAN YARDIM ALIN 

Sigarayı bırakamıyorsanız mutlaka bir uzmandan yardım alın.Her sigarayı bebeğinizle paylaştığınızı unutmayın. Sigarayı, kesinlikle ev içerisinde içmeyin ve çevrenizdekilerin içmesine izin vermeyin. Evde kalan sigara dumanı nedeni ile bebeğiniz daha fazla nikotin alacaktır.

BEBEĞİNİZİ SİGARA KOKUSUYLA TEMAZ ETTİRMEYİN 

Sigara içtiyseniz mutlaka emzirmeden önce duşa girin. Bebeğinizi sigara kokusu ile temas ettirmeyin. Bu durum bebeğinizin sizden uzak durmasına neden olabilir. Aynı zamanda emmeyi bırakmaya da yönlendirir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.