Dünya kadınlarının güzellik sırları

Her hanım güzeldir ve her kadının kendine özgü bir cildi vardır. Bu güzelliği korumanın şekilleri dünyanın her yerinde aynı değildir. İşte dünyanın değişik yerlerindeki değişik formüller.

Rusya: Soğuk bir iklime haiz Rusya’da, gençler ciltlerini soğuktan korumak için kaliteli paltolar ve kotlar giymekteler. Ve özelikle sarımsak yağıyla ciltlerini çoğunlukla ovarlar. Sarımsak antibiyotik, antiseptik özellikleri ile akneye karşı savaşırken antioksidan özelliği ile de cildi korur ve onarır. Ek olarak sarımsak suyu uçuğa iyi gelmektedir.

Brezilya: Brezilyalı bayanların güzellik sırlarıysa Brezilya’nın muhteşem plajlarında saklıdır. Zira dünyada en güzel bayanların güneşlenilmiş olduğu yer olarak nam salmış bu plajlarda, hanımefendiler avuç dolu kumlarla vücutlarını ovarlar ve bol miktarda güneşlenirler. Kumlar, selüliti gidermekte ya da selülite karşı ciltteki kan dolaşımını hızlandırmakta. Pürüzsüz bir cilte haiz olmak açısından faydası olan bu “kumla ovma”dan esinlenmiş olmalı ki, son zamanlarda, İngiltere’de bazı ticari firmalar tarafınca kumların bu özelliğinden faydalanılarak kozmetik ürünleri piyasaya sürülmüş.

Hindistan: Hindistan’da, her gece yoğurt ve bademden meydana getirilen maskenin yapılması zorunludur. On tane badem ezilir ve sonrasında yoğurtla karıştırılarak cilde sürülür. 25 dakika bekledikten sonrasında cilt temizlenir.

Avustralya: Avustralya kızları, yalınayak yürümek ve ayak parmağını açan sandalet giymeyi severler. Ayaklarının pürüzsüz olması için avakadoyla ovarlar. Avakodo kuru ciltlere yumuşaklık kazandırır.

İspanya: Gençler bazen göz kapaklarını dinlendirmek için patatesten yararlanırlar.

(Yasemin Miras / AKŞAM)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.