Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Dayanılmaz ağrıların başında gelen diş ağrısı, günlük hayatımızı kötü yönde etkiler. Diş ağrısına evde acil olarak uygulayabileceğimiz müdahaleler neler olabilir?

Ağrının birden fazla nedeni olabilir. 20’likler, çürük, iltihaplanmalar, dolgudaki bir sorun, bazen de diş aralarındaki boşluklar ağrı yaparlar. Çok geçmeden doktora başvurmak gerekir.

Evde ne yapılabilir? 

Dişlerinizi fırçalayın

Diş ağrısının temel sebeplerinden bir tanesi, yemek artıkları ve bakterilerin sinirlere yaptığı baskıdır. Yemek yedikten sonra temizlenmeyen artıklar aside dönüşerek sinirlere baskı yapar ve ağrıya neden olur. Tüketilen nişastalı ve şekerli gıdalar da temizlenmedikleri taktirde zamanla bakteriye dönüşürler.

 

Ağrıyan bölgeye buz koyun

Ağrıyan dişin bulunduğu yanağa buz uygulayın fakat buzu mutlaka bir havlu ya da beze sarın. Buzun direkt uygulanması kötü sonuçlar verebilir. Aynı şekilde sıcak uygulaması da diş ağrısını hafifletebilir. Sıcak su kompresi ve sıcak suyun ağız içinde çalkalanması ağrıyı hafifletebilir.

Tuz

Tuz çok güçlü antiseptik etkisi nedeniyle bir apseden ya da dişlerin arasında kalan yemek artıkları yüzünden oluşan enfeksiyonlardan kaynaklanan ağrıyı rahatlatır. Bir çorba kaşığı tuzu bir bardak suda karıştırın ve ağzınızı bu karışımla çalkalayın.

Sarımsak

İltihapla savaşmakta oldukça başarılı olan sarımsak, diş ağrısında da güçlü bir çözümdür. 2 diş sarımsağı ezin ve ağrıyan dişin üzerini kaplayacak şekilde sürün. Bir müddet bekleyin. Sarımsak ağrıyı alacak ve ağrıya sebep olan bakterilerin etkisini azaltacaktır.

Karanfil ve karanfil yağı

Karanfil taneleri ağız kokularını gidermede iyi olduğu kadar dişleri uyuşturmakta da başarılıdır. Ağrıyı hafifletir. Ağrıyan dişin bulunduğu bölgede 5 dakika boyunca çiğnenen karanfil kısa sürede etkisini gösterir. Bir pamuk üzerine dökülerek dişin üzerine uygulanan karanfil yağı çok daha etkili bir sonuç verebilir.

Limon suyu

Limon suyu antiseptik ve damar büzücü özelliğe sahiptir. Dolayısıyla farklı tipteki enfeksiyonlarla savaşır ve önler.Limon suyunu sıkın ve ağrıyan bölgeye uygulayın. Diğer bir seçenek de, limon suyunun içine biraz tuz ekleyip ağız gargarası yapmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.