Corona virüsten nasıl korunulur!

Çin’de 3 binin üzerinde insanın yaşamını yitirmesine neden olan koronavirüs birçok ülkeye yayılmaya devam ediyor. İtalya ve komşu ülkelerde de can kayıplarına yol açan koronavirüs, Türkiye’de görülmese de endişelere yol açtı. Devletin aldığı önlemlerin yanı sıra bu virüsten korunmak için mutlaka hijyen kurallarına dikkat etmek gerekiyor. İşte korona’dan korunmak için alınması gereken 10 önlem!

Belirtileri oluşmadan ilaç konusunda bilgi edinin 

Astım veya alerji gibi kronik rahatsızlığa sahip olanlar, hastalık riskini önlemeye yardımcı olmak için koronavirüs semptomları ortaya çıkmadan önce doktorlarıyla konuşup ilaç kullanma konusunda mutlaka fikir almalı.

Hasta aile üyelerini evde tutun 

Soğuk kış günlerinde daha çok kapalı ortamda vakit geçirmek hastalıkların yayılmasına yol açar. Eğer siz veya sevdiğiniz biri hastalık belirtileri gösteriyorsa dışarı çıkmaktan kaçının, kaçındırın. Daha ağır vakalarda hasta kişiler karantina altına da alınabilir.

Havlularınızı sık sık yıkayın 

Çoğu insan tasarruf etmek için aynı havluyu veya bezi yeniden kullanma alışkanlığına sahip olabilirler ancak bu koronavirüsten korunmak için güvenli değildir. Havlular, özellikle hasta insanlar bunları kullanırken mikroplar için bir üreme alanı olabilir. Dolayısıyla ortak yaşam alanlarındaki havluları sık sık değiştirmek çok önemli.

Vahşi veya çiftlik hayvanlarıyla temasta bulunmayın

Çeşitli hayvanlar, insanlarda hastalıklara yol açabilecek zararlı mikroplar taşıyabilir. Zoonotik hastalıklar olarak bilinen bu hastalıklar dokunma, ısırma veya hatta bir hayvanla aynı bölgede yaşama yoluyla yayılabilirler. Çiftlik hayvanları ve vahşi hayvanlar, bir salgın durumda insanlar için birinci dereceden tehlikelidirler. Mümkün olduğunca bu hayvanlardan kaçının. Onlarla temas kurmak kaçınılmazsa onlarla, malzemeleriyle veya yaşadıkları bölgelerle uğraştıktan sonra ellerinizi iyice yıkayıp sterilize edin.

Düzenli olarak kullanılan alanları dezenfekte edin 

Hasta insanların halka açık olan alanlardan kaçınması gibi sağlık durumu iyi olan kişilerin de hasta insanlarla yakın temastan kaçınması önem arz ediyor. Bu nedenle evinizdeki veya iş yerinizde sıkça dokunulan eşyaları ve kullanılan alanları düzenli olarak dezenfekte ederek kendinizi korumalısınız.

Et ve yumurtayı uygun şekilde pişirin 

Bazı yiyecekler zehirli bakteriler içerebilir ve yenildiğinde hatta sadece dokunulduğunda bile hasta edebilir. Özellikle et, tavuk, balık ve yumurta, bu bakterileri öldürmek için uygun şekilde pişirilmeli. Normal olarak yiyeceklerin 75°C veya daha yüksek sıcaklıkta pişirilmesi ve yenildiğinde en az 60°C olması gerekiyor.

Yiyecek ve su stoku yapın

Bölgenizde bir salgın yaşandığında evinizden terk edemeyebilirsiniz. Bu sebeple 2 haftalık yiyecek ve su stoğu yapmak iyi bir fikir olabilir. Kolayca depolanabilen kutulu ürünler ve konserve yiyecekler gibi bozulamaz yiyecekler bulmayı deneyin. Ayrıca tuvalet kağıdı, temizlik ürünleri, evcil hayvan yemi, sıhhi ürünler ve ilaç gibi ihtiyaç duyabileceğiniz herhangi bir tıbbi malzeme bulundurduğunuzdan emin olun.

Vücudunuzu susuz bırakmayın 

Kendinizi iyi hissetmediğinizde vücudunuz normalden daha fazla sıvı kullanmaya başlar ve böylece farkına bile varmadan susuz kalabilirsiniz. Günde 8 bardak sıvı tüketmeye özen gösterin. Şekerli veya kafeinli içeceklerden de uzak durun.

Dışarı çıkarken eldiven giyin 

Belirtildiği gibi mikroplar genellikle eller tarafından yayılır. Eldiven ve cerrahi maske takmak yardımcı olabilir ancak bunları doğru bir şekilde kullanmanız gerekir. Eldivenleri çıkartıken de ellerinize mikrop bulaşabileceğini unutmayın ve sağlık çalışanları gibi eldivenlerinizi çıkardıktan sonra ellerinizi mutlaka yıkayın. Hatta eldiven giymeden önce de ellerinizi yıkamak iyi olabilir. Ayrıca mikropların geçişini önleyen eldivenler bulmaya çalışın. Daha kalitesiz olanlar, bakterilerin malzemeden geçmesine izin verebilir.

Yüz maskelerine dikkat edin 

Yüz maskeleri sağlıklı insanlardan ziyade zaten hastalık belirtileri taşıyan insanlar tarafından hastalığın yayılmasını engellemek için kullanılmalı. Özellikle sağlık kurumunda ya da sağlık kurumuna yakın yerlerde çalışanlar, bu maskeleri korunmak için mutlaka kullanmalı. Her kullanımdan sonra yüz maskelerini düzenli olarak değiştirmek ve her kullanımdan önce ve sonra yüzünüzü, ellerinizi temizlemek de ayrıca önem taşıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.