Çocukların Annelerinin Yanında Daha “Kötü” Olmalarının Gerçek Sebebi

“Tüm gün benimle oldukça iyilerdi, fakat seni gördükleri andan itibaren kendilerini kaybettiler! Niçin bu şekilde oluyor anlamıyorum!” der eşim bana devamlı.

Geçtiğimiz günlerde şu şekilde bir yazı gösterildi: “Araştırma: Çocuklar anneleriyle aynı yerde olduklarında yüzde 800 daha ‘fena’ oluyorlar”. Normal olarak gerçek olmayan bir araştırma ve gülünç bir makaleydi bu. Başlığı okuduğumda gülmekten kırıldım. Yazı gerçek olmasa da bence ana düşünce oldukça doğruydu! Çocuklar kesinlikle annelerinin yanında normalde olduklarından yüzde 800 daha ‘fena’ oluyorlar. Peki fakat niçin?

Bu sebeple sen, sevgili anne, onların güvenli bölgesisin. Sen, onların tüm problemleriyle beraber gelebilecekleri tek yersin. Eğer sen bir şeyleri iyileştiremezsen, başka kim yapabilir bunu?

Sen, sevgili anne, hoşa gitmeyen duyguların bir çöp öğütücüsüsün.

Eğer bir çocuk, hoş olmayan bir ekip durumlarda, tüm gün kendini tuttuysa, sizi görmüş olduğu andan itibaren, en sonunda kendini bırakabileceği dönemin geldiğini bilir.

Bu, içinde her ne biriktirdiyse onu tamamen bırakmaktır… ağlama…sızlanma…hatta bağırsakları. Dışarıda güzel bigün geçirip eğlendikten sonrasında ya da işte eve bitkin döndüğünüzde son olarak uğraşmak isteyeceğiniz şey budur. Fakat biz annelere kalır bu: Duyguların tüm yoğunluğuyla sınırsızca ifade edilişi ve yüzümüze inen şaplaklar. Kapıdan adımımızı attığımız andan itibaren hem de.

Eğer kapıda ağlamalar, sızlanmalar ve çığlıklarla karşılanıyorsanız, çocuklarınızı şımartmadınız. Hayır, sakın kimsenin size bunu söylemesine izin vermeyin.

Aslen siz, çocuğunuzun organik olmasına izin verecek kadar güvenli bir alan yaratmışsınız.

Ve ayrıca… Evlatların duygularıyla ve bedensel işlevleriyle tamamen organik olabilmeleri oldukça fakat oldukça önemlidir. Büyüdüklerinde evlatlarımızın duygusal zekalarının ve gövde farkındalıklarının gelişmiş olmasını istiyoruz değil mi?

O yüzden bunu iyi bir işaret olarak görün. Çocuklarınızın sizi sevdiğinin bir göstergesi olarak ele alın. Ve sizi anladığımı bilin, bundan dolayı oldukça fakat oldukça zor, biliyorum.

Çeviren ve paylaşan: egitimpedia.com

Alıntı: http://www.popsugar.com/…/Why-Kids-Behave-Badly-When-Mom-Ar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.