Çocuklarda vitamin kullanımına dikkat karaciğer ölümü bile yapabilir!

Çocuklar hastalanır hastalanmaz çocuğa gelişigüzel verilen vitamin ve mineraller istenmeyen sıhhat problemlerine niçin olabilir. Ufaklıklara hastalanır hastalanmaz vitamin ve mineral vermekten kaçınılması ve çocuğun bu takviyelere ihtiyacının olmayabileceğini söyleyen Anadolu Sıhhat Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ela Tahmaz Gündoğdu, “Bilhassa doktora danışmadan vitamin kullanımı alerjilere, hatta karaciğer hasarı şeklinde organ zararlarına sebep olabiliyor” açıklamasında bulunmuş oldu.

Hastalık söz mevzusu olduğunda ebeveynlerin titiz ve bir o denli korumacı olmalarının da kaçınılmaz olabildiğine değinen Anadolu Sıhhat Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ela Tahmaz Gündoğdu, “Bu şekilde durumlarda düşülen en büyük hatalardan biri de internetten, eczaneden yada dost tavsiyesiyle kullanılan bitkisel vitamin/mineral takviyeleri, her çocukta değişik sonuçlar doğurarak istenmeyen sıhhat problemlerine yol açabiliyor” şeklinde konuştu.

ÇOCUKLAR İÇİN TEK TAKVİYE D VİTAMİNİ 

Bilhassa Türkiye’deki çocuklarda iki yaşa kadar lüzumlu tek vitamin takviyesinin D vitamini bulunduğunu belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ela Tahmaz Gündoğdu, “Öteki vitamin gereksinimleri için ne olursa olsun bir uzmana danışılmalı” dedi. Anne sütünün alındığı dönemde başlamış olan ve 2 yaşa kadar devam eden D vitamini takviyesinin çocuk, ana sınıfı yaşına ulaştığında eksikliği var mı diye değerlendirilmesi icap ettiğini vurgulayan Dr. Ela Tahmaz Gündoğdu, “D vitamini, toksik düzeyi tehlikeli olan bir vitamin ve bundan dolayı çocuk ana sınıfı yaşına ulaştığında ne olursa olsun kan değerlerinin denetim edilerek, eksikse takviyesi gerekecektir. D vitamini, toksik düzeyi tehlikeli olan bir vitamin ve bundan dolayı çocuk kreş yaşına ulaştığında ne olursa olsun kan değerlerinin denetim edilerek verilmesi gerekiyor. Bunun haricinde kalan öteki tüm vitaminlerin eksikliğinin de fazlalığının da vücutta değişik reaksiyonlara sebep olabileceği hiçbir süre akıldan çıkarılmamalı” dedi.

ÇOCUKLARDA VİTAMİN EKSİKLİĞİNİN BELİRTİLERİ 

– Halsizlik
– Bitkinlik
– Solgun cilt
– Derslerde başarısızlık ve davranış problemi
– Gereksiz yere ağlama ve katılma nöbetleri
– Sık kilo alma ve kilo kaybı
– İshal
– Deride kuruluk ve dermatit bulgular

GELİŞİ GÜZEL VİTAMİN KULLANMAYIN 

Demir takviyesinin oldukça mühim olduğuna değinen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ela Tahmaz Gündoğdu, “Demir eksikliği var ise ne olursa olsun kan değerlerine bakılarak ilaçla takviye edilmesi gerekebiliyor” şeklinde konuştu. Demirin fazlalığının ise bağırsakları negatif etkileyerek ishal, kabızlık ve dişlerde boyanma yapabildiğini belirten Dr. Ela Tahmaz Gündoğdu, “Yağda çözülen vitaminler olan ADEK değişik organlarda depolanabiliyor; taş yapabiliyor ya da böbrek ve karaciğer hastalıklarına sebep olabiliyor. Dolayısıyla, kan değerlerine bakılmadan ve bir uzman görüşü olmadan gelişigüzel vitamin/mineral takviyeleri, küçüklere zarar verebilir, arzu edilmeyecek sonuçlara sebep olabilir. D vitamini vücutta sentezlenebilen bir vitamin. Bundan dolayı evladı günde 30 dakika güneşli bir yerde oynatmak ve hava uygunsa kısa kollu bir kıyafet ve şortla dolaştırmak en etkili yöntem” açıklamasında bulunmuş oldu.

SAĞLIKLI VE DENGELİ BESLENME VİTAMİN TAKVİYESİNDEN DAHA ETKİLİ

Tabiatın pek oldukça vitamin ve gıda kıymetini küçüklere geniş bir yelpazeyle sunduğunu vurgulayan Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Ela Tahmaz Gündoğdu, “Bu aşamada atılacak en mühim adım, çocuğa dengeli ve sıhhatli beslenme alışkanlığı kazandırmak olmalı. Mesela, kış aylarında portakal, mandalina ve kivi şeklinde meyvelerle çocuğun D, C ve E şeklinde vitaminleri almasını sağlayabilir; öğütülmüş fındık, fıstık, çekirdek ve yumurta şeklinde besinlerle çinko değerleri için takviye yapılabilir” dedi.

Doktor

HER MİNERAL GEREKLİ DEĞİL

Popüler olmuş vitamin ve minerallerden örnekler veren Dr. Ela Tahmaz Gündoğdu, bu vitamin/minerallerin hakkaten lüzumlu olmayabileceğini belirtti.

Betaglukan: Mantardan elde ediliyor ve bağışıklık sistemini sağlamlaştırdığı söyleniyor. Fakat meydana getirilen çalışmalarda anlamlı bir yararı yok, yan tesirleri olabiliyor.

Ekinezya: Solunum yolu enfeksiyonlarında kullanılan en eski bitkilerden biri. İmmün stimülan olduğu söyleniyor sadece meydana getirilen çalışmalarda anlamlı bir faydası kanıtlanmamıştır.

Propolis: Arının ürettiği naturel bir ürün. Kuvvetli bir antioksidan. Kullanılabilir fakat gene de dikkatli olmak gerekiyor. Bilhassa evlatların bala alerjisi var ise alerjik reaksiyona sebep olabilir. Doktorunuza danışarak oldukça dikkatli kullanmanız ve oldukça iyi bir marka tercihi yapmanız mühim.

Kara mürver ekstresi, Pelargonium sidoides: Antiviral tesirleri hakkında meydana getirilen emekler var. Viral enfeksiyonların süresini 3-4 gün kısalttıkları gösterilmiş sadece vereceğiniz çocuğun seçimini dikkatli yapmak gerekiyor.

Çinko: Vücutta sentezlenmeyen bir yaratı eleman. Meydana getirilen çalışmaların bazıları pnömoniyi ve bronşiti engellediğini göstermiş fakat tedavi de etkisiz bulunmuş. Eksikliği var ise yerine koymak lüzumlu fakat gıdalarla da alınabilen bir yaratı eleman.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.