Çocuklara dengeli ve yeterli beslenme alışkanlığı nasıl kazandırılır?

Kafi ve dengeli beslenme alışkanlığı aslen bebeklik döneminden başlıyor. Bu zamanda bu alışkanlığı kazanabilmek için rol modellere gereksinim duyan çocuklar, eğer aileleri de kafi ve dengeli besleniyorsa doğru beslenme alışkanlıkları edinebilme mevzusunda daha avantajlı oluyor. Mesela kahvaltı yapmayan yada yiyecek seçen anne, baba yada kardeş bilincinde olmadan öteki çocuğun da bu istenmeyen alışkanlıkları geliştirmesine niçin olabiliyor.

Bir ebeveyn olarak çocuğunuza örnek olmak ve ona doğru alışkanlıklar kazandırmak için temel olarak şunları yapabilirsiniz: Her ana öğünü, her gün tertipli olarak hazırlayın. Böylelikle öğün terimini öğrenecektir. Ana ve ara öğünleri hazırlarken çeşitli ve besleyici besinler kullanın. Kafi ve dengeli tabaklar yaratın. Çocuklarınızın ne yiyecek ve ne kadar yiyecek istediği ile ilgili kendi fizyolojik uyaranlarını kullanmalarına izin verin. Mesela doydum diyorsa buna kulak verin. Değişik lezzetleri ve değişik mutfakları tanımasına destek olun. Çocuklarınızın ev haricinde da, kafi ve dengeli beslenebilmesi için doğru gıda seçimleri yapmasında yol gösterin.

AİLE İLE BİRLİKTE YEMEK YEMEĞE ÖNEM VERİN

Evde aileyle beraber tertipli yenilen yemekler de evlatların doğru beslenme alışkanlığı kazanmasında ehemmiyet taşıyor. Bu yüzden size oldukca kolay görünen bazı davranışlar bile evladınız için mühim ve uzun soluklu faydalar sağlayabilir. Beraber yenen yiyeceklere birlikte rol alan sohbetler aile bütünlüğünü korumaya, okul ve evde toplumsal davranış sorunlarını önlemeye, bilimsel nitelikli başarıda artışa, kafi ve dengeli beslenmeye ve düzgüsel vücut ağırlığının sürdürülmesine destek sağlar. İş yada okul sebebiyle her öğünü aile ile beraber tüketmenin mümkün olmadığı yaşlarda, evde minimum bir öğünü beraber tüketmek yada o da mümkün değilse haftada birkaç öğünü mesela hafta sonu aile kahvaltıları yada aile akşam yiyecekleri planlayabilirsiniz.

ÇOCUKLARI YEMEK HAZIRLAMA SÜRECİNE DAHİL EDİN

Çocuklarınıza kafi ve dengeli beslenmeyi öğretebilmek için onları, içinde beslenme olan işlere dahil edin. Evinizin mutfağı, pazarlar, market rafları, bahçeler yada parkların tümü aslen birer uygulama alanı…Yiyecekleri hazırlarken, çocuklarınız sizi izleyebilir. Mesela yumurtayı kırmadan derhal ilkin yıkadığınızı görür, sebzeleri akan suyun altında yıkadığınızı gözlemler, köfteyi yoğurduğunuzu öğrenir. Ek olarak evlatları yiyecek hazırlama süreçlerine de dahil edebilirsiniz. Böylelikle dokunarak, bölerek, yoğurarak, ezerek hem besinlerin yapısını hem de onları iyi mi kullanacağını öğrenebilir. Hem de hazırlanmasında kendisinin de emek verdiği bir yemeği daha istekli tüketebilir. 

Çocukla alışveriş

MARKET ALIŞVERİŞİNE BİRLİKTE ÇIKIN

Çocuğunuzla beraber yaptığınız market alışverişi hem de bir beslenme dersi de olabilir. Markette alışveriş yaparken, süt, yoğurt, ayran, peynir ve kefirin niçin aynı reyonda yer aldığını anlatabilir ve süt grubu gıdaları öğrenmesine destek olabilirsiniz. Makarna, şehriye, pirinç ve bulgurun yer almış olduğu reyonu izah edebilir ve bu besinlerin tahıl grubuna ilişik bulunduğunu öğretebilirsiniz. Konserve, pişmemiş yada dondurulmuş ürünleri markette göstererek anlatabilirsiniz. Çocuğunuzun gıda gruplarını öğrenmesi, ileriki yaşta kafi ve dengeli tabaklar oluşturması için destek sağlar. Ek olarak eğer evladınız ile beraber nebat ekerek, yetiştirebileceğiniz bir bahçeniz var ise kesinlikle değerlendirmelisiniz. Bitkileri ekmek, yetiştirmek ve sonrasında ürün almak, besinlerin çiftlikten çatala iyi mi ulaştığını anlamasına ve besinlerin kıymetini kavramasına destek sağlar. Hem de çocuğunuzun fizyolojik aktivitesine de katkı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.