Böbrek Hastalıklarından Korunma Yolları

Böbrek kumu yada taşı benzer biçimde hatta çeşitli böbrek hastalıkları için böbrek hastalıklarından korunma yolları yazısını inceleyebilirsiniz. Böbrek hastalıkları genetik midir diye aklınızda sual var ise bu yazıyı incelemelisiniz.

Böbrek Hastalıklarından Korunma Yolları

Böbrekler  esas olarak süzme işlevi gören yaşamsal organlardır ve bu yüzden sıvı ve elektrolit dengesi, tansiyon regülasyonu, idrar oluşumu, alyuvar üretimi ve enerji seviyeleri üstünde büyük etkiye haizdir. Böbrek disfonksiyonu ve hastalığının emareleri ödem (şişkinlik), yüksek gerilim, uyuşukluk (enerji eksikliği), nefes darlığı, kargaşalık, bel ağrısı ve anormal kalp ritmini ihtiva eder.

Bir oldukca hastalıkta olduğu benzer biçimde böbrek hastalıklarında da genetik faktörler ön plana çıkıyor. Eğer ailenizde böbrek hastaları var ise sizlerin de bu mevzuda daha çok tedbir almanız gerekebilir. Sıhhatli böbreklere haiz olmak için dikkat etmeniz ihtiyaç duyulan bazı noktalar vardır.

Su Tüketimi

Oldukça yüksek hacimli filtreler oldukları için, böbreklerin toksinleri, atıkları ve istenmeyen yada gereksiz bileşikleri kandan uzaklaştırmak için kafi suya ihtiyacı vardır. Bu yüzden, gün süresince tertipli aralıklarla bolca oranda su içmek böbreklerinizin muntazam şekilde çalışmasına destek verir. Günde minimum 8 bardak su tüketin. İdrarınız oldukça açık yada saman renginde olmalıdır. Eğer bundan daha koyu renkse, susuzluğun bir işareti olabilir.

Tansiyonunuzu Sabitleyin

Yüksek gerilim, böbrekler içindeki filtrasyon kabiliyeti için oldukca mühim olan ufak arterler de dahil olmak suretiyle vücudun tamamındaki kan damarlarına zarar verir. Devasa yükseklikte yada düşük gerilim böbreklerin işlevini yerine getirmesini engelleyebilir.

Spor

Aşırı kiloluluk vücutta öteki organlara olmasıyla birlikte böbreklerede zarar verir. Günde 30 dakikalık kısa egzersizler yapmanız gerekir. Kalp damar rahatsızlıkarınız var ise egzersizlerinizi doktora danışarak uygulayın.

Böbrek Hastalıklarından Korunma Yolları

Böbrek Hastalıklarından Korunma Yolları

Doğru Sebze ve Meyve Tüketin

Sıhhatli, düşük tuzlu bir rejim böbrekler için sağlıklıdır bundan dolayı kan basıncını denetim altında meblağ. Çoğunlukla, taze meyveler ve sebzeler sodyumda düşük, vitamin ve minerallerde yüksektir ve iyi bir antioksidan deposu olup kardiyovasküler sistem ve böbrekler için faydalıdır. Meyve ve sebzeler, böbreklerin kanı uygun bir halde süzmek için gerekseme duyduğu iyi su kaynaklarıdır.

Düşük sodyum içeren sebzelere enginar, pancar, havuç, yosun, şalgam ve kereviz. Konserve ve turşu sebzeler çoğu zaman sodyumda yüksektir ve diyetinizde kaçınılması yada en aza daha kolay ve yalın hale getirilmesi gerekir. Sodyum direkt böbrekler üstünde etkili olduğundan düşük sodyum içeren gıdalar ile beslenin.

Böbrek Hastalıklarından Korunma Yolları

Böbrek Hastalıklarından Korunma Yolları

Ek Gıdalar Alabilirsiniz.

Hekim kontrolünde olması şartı ile magnezyum yada potasyum benzer biçimde ek vitamin ve mineraller almanız gerekebilir. Unutmamanız ihtiyaç duyulan ise bu takviyelerin sizin için ne seviyede yararlı olduğu mevzusunda en doğru bilgiyi doktorunuzdan alabilirsiniz.

Alkol Tüketmeyin

Alkollü içeceklerin (bir karsinojen olan etanol içeren) aşırı dalgınlığın, böbrekler de dahil olmak suretiyle birçok kanser ve organ hasarı ile ilişkilendirildiği biliniyor. Minimum zararı dokunan alkollü içecek, resveratrol benzer biçimde kan damarlarının ve öteki dokuların özgür köktencilik hasarını önlemeye destek olabilecek antioksidanlar içerdiğinden kırmızı şarap olarak kabul edilir. Alkol tüketmek istiyorsanız haftada bir güne indirgeyin.

Fazla İlaç Kullanmayın

Tüm ilaçlar karaciğer ve böbrek benzer biçimde organlara en azından bir aşama toksiktir (dozu önemlidir), sadece bazıları diğerlerine bakılırsa oldukca daha zararlıdır. Mesela, ibuprofen, naproksen ve aspirin benzer biçimde tezgah üstü anti-inflamatuvarların uzun soluklu kullanımlarının böbrek hasarına niçin olduğu biliniyor. Yüksek ve gereksiz ilaç kullanımı böbreklere ve karaciğere kolayca zarar verebilir. Sadece sürekli kullanmanız ihtiyaç duyulan ilaçları kesmeyin.

Protein Tüketimi

Protein, vücutta kas dokusu, cilt, enzimler ve öteki pek oldukca bileşeni oluşturmak için lüzumlu olan esaslı makro gıda maddesidir. Bununla beraber, yüksek proteinli beslenme böbrekler üstünde zarar verici etkisinde bırakır bırakabilir. Tüm protein ve amino asitleri kan dolaşımının dışına süzmekiçin böbreklerin oldukca daha çok emek harcaması gerekir. Ek olarak, yüksek proteinli rejimler böbrek hastalığında böbrek fonksiyonlarını kötüleştirebilir.

Sigara Tüketimi

Sigara, böbrekler içinde oldukca zararlıdır, bundan dolayı kan dolaşımında çözünen toksinler böbreklerin içindeki ufak kan damarlarına ve “filtrelerine” zarar verirler. Zehirli bileşikler esasen böbreklerdeki tıkanmalarla kan akışını düşürür. Tıkanmış arterler, böbrekler ve vücudun başka yerlerinde yüksek tansiyon riskini arttırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.