Baharatsız olur mu hiç?

Acı Kırmızı Toz Biber :  Acı ve tatlı taze biberlerin kurutulup, dövülmesinden elde edilmiştir. Sıcak yöre yemeklerinin çoğunda kullanılır. Yiyeceklere renk ve lezzet katar.

 Adaçayı :  Ballıbabagillerden kokulu bir bitkidir. Ege bölgesinde, çayı meydana getirilen bir aromalı bir ot. Gaz söktürücü, antiseptik, kuvvet verici ve uyarıcıdır.  

Beyaz Toz Biber :  Karabiberin dış kabuğu alınmış ve öğütülmüş olanıdır. Karabiberden daha keskin kokuludur fakat tadı karabibere bakılırsa daha hafiftir

Biberiye :  Ufak, kalınca, ensiz ve kokulu olan yaprakları av ve kümes hayvanlarının etlerinden meydana getirilen yemeklerde, et yemeklerinde ve soslarda kullanılır. Hem tazesi ve hem de kurutularak kullanılır. Dahilen kabız, sindirim sistemi uyarıcısı, safra artırıcı ve idrar söktürücü, iltihaplı yaraların tedavisinde kullanılır.

Çörekotu :  Çöreklerde ve ekmeklerin üstüne pişirilirken serpilir. Salatalarda da çörekotu kullanılabilir. İdrar ve süt artırıcı, iştah açıcı ve tane söktürücüdür.

Defne :  Çeşitli balık, et, kümes  hayvanlarının etlerinden meydana getirilen yemeklerde, soslarda ek olarak bazı turşu ve konservelerde kullanılır. Terletici, antiseptik ve midevi etkilere haizdir.

Dereotu :  Maydanozdan sonrasında en oldukca kullanılan taze ot. Sindirimi kolaylaştırıcı bir bitkidir. Birçok salata ve zeytinyağlı yemeklerde kullanılır.

 Fesleğen :  Nanegillerden tropik kökenli bir ot. Domatesle, sarımsakla muhteşem bir uyumu vardır. Bilhassa biberli, patlıcanlı yiyeceklere ve salatalara oldukca yakışır. Yatıştırıcı, midevi, idrar artırıcı ve gaz söktürücüdür.

 Hardal :  Bu bitkinin tohumu un durumuna getirilir ve sirkeyle karıştırılarak macun kıvamında bir karışım yapılır. Izgara etlerin yanında ve bazı soslarda kullanılır.
Haricen lapası, yakısı ve banyosu yapılir. Kanı cilde toplamak ve ağrı kesmek için kullanılır.

Karabiber :  Kuru ve siyah tanelerinin baharlı ve acı bir tadı vardır. Neredeyse her türlü yemekte tüm yada toz durumda kullanmak mümkündür. Tüm yiyeceklere lezzet verir.

 Karanfil :  Bu bitkinin koyu renkli, ufak çivi biçimindeki tomurcukları kurutulur ve öğütülerek toz haline getirildikten sonrasında yada dövülmeden tane olarak kullanılır. Kompostolarda, bazı tatlılarda, şerbetlerde, soğanla beraber bazı yahnilerde kullanılır. Elma ile garip bir uyumu vardır. Uyarıcı, midevi ve antiseptik tesirleri vardır.

Tarçın: Çoğu zaman süt tatlılarında, keklerde ve bazı et yemeklerinde , zeytinyağlı dolmalara lezzet katar. Tarçın şekeri dengelemesiyle bilinir.

Kekik : Bolca güneşli Akdeniz ikliminde yetişir. Et, tavuk ve makarnaya yakışır. Hem de parfüm yapımında  kullanılır. Mideyi rahatlatma tesiri bulunmaktadır.

Kişniş : Et yemeklerinde, dolmalarda , tat katmak için kompostoya  konulur. Parfüm ve sabun yapımında kullanılır.

Nane: İçerisinde bolca oranda A ve C vitaminleri bulunmaktadır. Salata, çorba, çay, ilaç benzer biçimde çeşitli  sektörlerde kullanılabilir.

Kimyon : Et yemeklerinde bilhassa baharatlı yemeklerine lezzet katar. A,C,K ve E vitamini deposudur.

Safran: Safranbolu ve Urfa’da yetiştirilir. Et yemeklerinde, pilavlarda ve tatlılarda leziz bir tesir yaratır. Dişlere, gözlere. bronşite iyi gelir.

Zencefil: Her evde bulunması ihtiyaç duyulan baharatlardan biridir. Et yemeklerinden, çaya kadar varlıklı bir yelpazesi vardır. Vücuda  bulantıdan eklem ağrısına sayısız faydası bulunmaktadır.

Zerdeçal :  Sarı renginin yanı sıra sıcak yemeklerde kendisine kolaylıkla yer bulur. Zerdeçalın faydası C,K ve E vitamini olarak zengindir. Kanserden, , gripten kalp sağlığına iyi gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.