Babaların Hamilelik Sürecini Yaşaması

Hamilelik sadece anneyle ilgili bir durum değildir. Hamilelik, anne dışında aile içindeki diğer fertleri de etkileyen bir durumdur. Hamilelik süresince anne kadar olmasa da baba da etkilenmektedir. Babaların hamilelik sürecinde anne adaylarına destek olarak onun yanında olması ve hamilelik sürecini eşiyle birlikte yaşaması gerekmektedir. Bunun sonucunda babanın anneyle olan bağı artacak ve doğacak olan bebekle daha güçlü bir ilişki kurabilecektir.

Babalar hamilelik sürecinde eşlerine nasıl yardım edebilirler?

Hamilelik sürecinde anne adayına destek olmak için babaların da yapabilecekleri bazı şeyler mevcuttur. Burada en önemli konu anne adayının asla yalnız bırakılmamasıdır. Anne adayının hamilelik sürecinde doktor kontrolleri esnasında eşi tarafından yalnız bırakılmaması gerekir. Eşini yanında gören anne adayı, psikolojik bir rahatlık hissedecektir. Ayrıca, doktordan kendisinin eşine nasıl yardım edebileceği hakkında bilgi ve yardım alması gerekir.

Babanın empati kurması önemlidir

Babalar, hamilelik süreci boyunca kendilerini eşlerinin yerine koyup hareket etmeli, bir diğer ifadeyle, empati kurmalıdır. Eğer anne adayı sigara içiyorsa, babanın bu süreçte eşinin yanında sigara içmemesi gerekir. Bu sayede baba hem anne adayına psikolojik olarak destek sağlayacak hem de anneyi sigara dumanının zararından koruyacaktır. Bu kapsamda eve gelen misafirlere de sigara içmemeleri konusunda uyarmak gerekir.

Babalar hamilelik sürecinde eşlerini bilgilendirmelidir. Hamilelik sürecini daha iyi anlamak ve kavramak adına farklı kaynaklardan kitap ve makale okuyup, eşine bilgi vermelidir. Bu sayede anne adayı babanın kendisine destek olduğunu hissederek daha rahat bir hamilelik süreci geçirecektir.

Ev işleri konusunda da babanın anne adayına yardım etmesi gerekir. Eğer başka çocuklar varsa baba onlarla daha zaman geçirmeli, ev işleri konusunda elinden geldiğince yardımcı olmalıdır. Yemek hazırlama ve ortalığın temizlenmesi gibi konularda babaların anneye destek olması önemlidir.

Babanın anne karnındaki bebekle konuşması gerekir

Bebeğin en sık duyduğu ses annesinin sesidir. Bebek annesine bu sayede bir yakınlık besler. Babalar da hamilelik sürecinde anne karnındaki bebekle konuşarak, bebeğin kendisine karşı bir bağ kurmasını sağlayabilir. Bu sayede hem anne ile baba arasında hem de baba ile bebek arasındaki bağ gelişir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.