8 Aralık Dünya Depresyon Günü nedir?

Bugün 8 Aralık Dünya Depresyon Günü. Twitter’de trend topic olan 8 Aralık Dünya Depresyon Günü pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Haberimizde 8 Aralık Dünya Depresyon Günü ile depresyon ve nedenlerini bulabilirsiniz.

Depresyon nedir?

Depresyon kişinin az 2 haftalık bir periyotta kişilerin yaşadığı duygusal çöküntülerdir. Kişiler karamsarlığa kapılır. Kendine fiziksel olarak zarar verme dahil pek çok olumsuz şeyi düşünür. Hareketleri ağırlaşır ve içe kapanır. Dolayısıyla günübirlik moral bozuklukları depresyon değildir.

Depresyonun nedenleri nelerdir?

Sinapslarda seratonin ve noradrenalin azalmasıyla beynin kimyasal yapısında meydana gelen değişiklikler depresyona neden olur. Bu azalmanın sebebi yaşam zorlukları olabileceği gibi kendiliğinden de gerçekleşebilir. Depresyon kalıtsal olarak da etki gösterebilir. Bu sebeple ailesinde depresyon olan kişiler de risk altındadır.

Geçmiş dönemlerde yaşadığımız olaylar, geçirdiğimiz travmalar, düşük eğitim düzeyi, yoksulluk ve zorluklar da depresyona neden olabilir.

Kadınlarda depresyon

Kadınlar, daha büyük sorumluluklara sahip olmaları, daha duygusal olmaları, günlük hayattaki işlerinin fazlalığı ve hormonlar sebebiyle erkeklere göre daha kolay depresyona girerler.

Yas süresinin uzun olmasıda kadınların erkeklere göre daha çok depresyona girmesinin sebeplerindendir.  Ayrıca hipotiroid de kadınlarda depresyon yaşanmasına sebep olabilir. Bu yüzden tedavisi kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Dünya’da depresyon

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Dünya’da yaklaşık 300 milyon kişi depresyonda. Son on yılda bu rakam yaklaşık olarak %18 artış gösterdi. Depresyon vakalarının %80’ine düşük ve orta gelir düzeyindeki ülkelerde rastlanmaktadır.

Türkiye’de depresyon

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Türkiye’de 3 milyon 260 bin kişi depresyonda. Bu da nüfusun yaklaşık olarak %4.6’sını kapsıyor.

Depresyonun tedavisi var mı?

Günümüzde, özellikle gençlerin teknoloji bağımlı yaşayarak sosyal becerilerini kaybetmesi sebebiyle giderek yaygınlaşan depresyonun tedavisi mümkündür. İlk olarak kişinin özünde çözüme inanması gerekmektedir. Kendi çözemediği durumlarda muhakkak bir uzman psikiyatristten yardım almalıdır. İleri depresyon vakalarından ilaç tedavisi ile uzaklaşılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.