3.Nesil Kahve Nedir?

Son zamanlarda kahve severlerin çok sık duyduğu 3. nesil kahve, birçok kişi tarafından bilinmeyen bir tat.

Nedir bu 3.nesil kahve?

Kahvenin tarihine baktığımızda farklı dönemlerde farklı metotların kullanıldığını görüyoruz. 1800’lü yıllardan başlayarak günümüze kadar uygulanan kavurma ve pişirme yöntemleri, kahvenin gelişiminde farklı amaçlara hizmet etmişlerdir.

Günümüzdeki kahve tüketim alışkanlıklarını da şekillendiren bu akımlar, dönemsel olarak farklılık gösterse de aralarındaki geçiş her zaman net değildir.

Birinci Nesil Kahve

3. nesil kahveyi anlamak için önce diğer nesilleri incelemek gerekiyor. 1. nesil kahve denilen akım, 1800’lü yılların başında başlayarak yaklaşık 150 yıl boyunca kahvedeki ana akım olmuştur.

Kahve tüketimini arttırmayı ve her mutfağa kahve sokmayı amaçlayan bu akım, günümüzde de varlığını belirli markalarla devam ettirmektedir.Birinci neslin, kahveye en önemli katkısı vakumlu paketlerin icat edilmesi ve kahve çekirdeklerinin daha uzun süre taze kalmasını sağlamak olmuştur.Günümüzde marketlerde satılan paket kahvelerde de kullanılan bu yöntem, kahvenin raf ömrünü uzatarak yaygın şekilde satışa sunulmasına yardımcı oluyor.

İkinci Nesil Kahve

1970’lerde ortaya çıkan ikinci nesil kahve akımı ise, birinci neslin katkılarından faydalanarak kahve deneyimini özelleştirmeyi amaçlamıştır.Birinci neslin kahvenin tadından ve kalitesinden ödün vermesine tepki olarak ortaya çıkan akım, kahve severlerin istekleri ve beklentileri üzerinden şekillendirilmiş ve başarılı olmuştur. Kahve tüketicilerinin içtikleri kahvede kullanılan çekirdeklerin orijinini ve kullanılan teknikleri bilmek istemesiyle başlayan akım, günümüzde etkili olan ana akımdır.Kahve tüketimini alışkanlıktan keyifli bir deneyime dönüştüren akım, kahveye olan ilgiyi arttırmıştır. İkinci neslin kahve severlere en büyük katkısı, farklı bölgelerin çekirdeklerini ve değişik teknikleri deneyimlemelerini sağlamasıdır.

Peki Bu 3. Nesil Kahve Dedikleri Nedir?

Her şey yolunda giderken ortaya çıkan 3. nesil kahve nedir? Diğer akımlarla kıyaslandığında oldukça yeni olan 3. nesil kahve terimi, ilk defa 2002 yılında Trish Rothgeb tarafından kaleme alınan bir makalede kullanılmıştır.Birinci akımın kaliteden verdiği ödün sonucu ortaya çıkan ikinci nesil, kahve deneyimini odağına almış ve pazarlama çalışmalarını bu doğrultuda yürütmüştür. 3. nesil kahvenin odağında ise kahve vardır.

Kaliteli kahveyi merkezine alan akım, kahve çekirdeğinin yetiştirildiği işletmeye kadar tüm bilgileri tüketicinin de görmesini amaçlar. Kahve dünyasında giderek artan şeffaflık talebinin sonucu olarak ortaya çıkan akımla, çekirdeğin geldiği alanın toprak cinsini ve işleme metotlarını da inceleyebilirsiniz.

Tüketicileri bilinçlendirmeyi de hedefleyen akım, kaliteli çekirdekleri ve direkt ticareti esas alır. Bilinçli tüketicilerin kahveyi bir sonraki aşamaya taşıyacağına inanan 3. nesil kahve markaları çeşitli eğitimler düzenleyerek bu hedeflerini gerçekleştirmeyi amaçlar.

Direkt ticaret sayesinde kahvenin yetiştirildiği bölge ile ilgili tüm bilgilere erişebilen 3. nesil kahve markaları, müşteri ilişkileri konusunda da diğer akımlardan farklılaşır. Bu markalardaki baristalar, tercih ettiğiniz kahve ile ilgili tüm bilgileri birinci elden sizinle paylaşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.